Evropští vědci zveřejnili trajektorii, po které mise ExoMars poletí v roce 2022 na rudou planetu
Počasí na Marsu, typ nosiče rakety a zákony fyziky, jimiž se planety řídí, určily dvanáctidenní spouštěcí okno mise počínaje 20. zářím 2022. Efektivní orbitální přenosy, dobrá komunikace a žádné velké prachové bouře na marťanském horizontu činí zvolenou trajektorii nejrychlejší a nejbezpečnější volbou.
Volba nejlepší trasy
Když jsou evropské a ruské týmy konfrontovány s tím, jak se dostat na Mars, musejí počítat s mnoha faktory. Tým pro analýzu misí v Evropském středisku pro kosmické operace (ESOC) v Německu vzal v úvahu výkon ruského odpalovače Proton a identifikoval řadu možných trajektorií.
"Na výběr jsme měli několik přenosových trajektorií a kosmická loď již byla pro tuto misi postavena,“ říká Mattia Mercolino, hlavní systémový inženýr společnosti ExoMars. "Tyto proměnné nám mimo jiné kladly omezení spojená s výkonem, teplotními prahy a orientací na Zemi během prvních fází letu.“
Velkou roli hrála také schopnost komunikovat s kosmickou lodí.
"Jedna z alternativ měla delší startovací okno, ale horší spojení s kosmickou lodí během prvních dnů. Tato volba byla příliš riskantní, zvláště když chcete mít plnou kontrolu na začátku mise,“ vysvětluje Tiago Loureiro, vedoucí provozu kosmických lodí.
Konečná trajektorie je sice o něco delší, konkrétně o týden, a spouštěcí sekvence vyžaduje více manévrů, ale nejednalo se pouze o pozemská omezení. "Orbitální charakteristiky Marsu a prachové bouře byly pro naše rozhodnutí zásadní," říká Loureiro.
Prachové bouře jsou problém
Prachové bouře jsou na Marsu časté, ale také je obtížné je předvídat. Roční období hraje svoji roli a bouřlivé počasí se na jižní polokouli pravděpodobněji vyskytne během jara a léta. Místem přistání mise ExoMars je proto Oxia Planum, místo na severní polokouli.
Přestože ExoMars přistane tedy mimo sezonu prachových bouří, nahromadění prachu na solárních panelech sníží dodávku energie a může dokonce vynutit dočasné vypnutí roveru ESA Rosalind Franklin i ruské povrchové platformy Kazachok.
Evropští vědci chtějí provozovat rover na Marsu co nejdéle. Rosalind Franklin se dokáže s prachem vyrovnávat po několik dní, včetně toho, že jeho solární panely pokryje prach.
Práce na zemi
Spuštění kosmické lodi, její vystřelení přes sluneční soustavu, přistání a průzkum Marsu, to vše se odehraje bez luxusu interakce s kosmickou lodí nebo s roverem v reálném čase. Odeslat první evropský rover na Mars vyžaduje skutečnou týmovou práci. Každé krok byl pečlivě naplánován společně s ruskými partnery a do projektu je zapojeno několik řídicích středisek z různých zemí.
ESA bude během prvních dnů na Marsu kontrolovat komunikaci mezi roverem Rosalind Franklin a povrchovou platformou Kazachok. V rámci programu ExoMars bude Trace Gas Orbiter, který obíhá Mars téměř čtyři roky, sloužit jako platforma přenosu dat pro podporu komunikace.
Několik týdnů po přistání a pouze v případě, že je povrchová plošina bezpečná a schopná samostatného provozu, předá ESA kontrolu nad Kazachokem společnosti Roscosmos. Dále čtěte: Ve vesmíru je mnoho zlata. Nikdo neví, odkud se bere.