Obrovské fragmenty mimozemského světa by mohly být pohřbeny hluboko uvnitř Země

Mimozemská hmota se nachází hned na dvou místech Země
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
25. března 2021 10:57 / NASA/JPL-Caltech
  1   0
Patří mezi největší a nejpodivnější ze všech struktur na Zemi. Obrovské, tajemné skvrny husté horniny skrývající se hluboko v nejspodnějších částech pláště naší planety.

Existují dvě z těchto gigantických mas. Jedna leží pod Afrikou, druhá pak pod Tichým oceánem. Tyto anomálie jsou tak obrovské, že z nich vznikají další anomálie, například velký fenomén, který oslabuje magnetické pole Země, známý jako jihoatlantická anomálie.

Pokud jde o to, jak a proč jsou vlastně tyto struktury hluboko uvnitř naší Země, mají vědci spoustu nápadů, ale jen málo z nich je podloženo jasnými důkazy.

Byly tu už před zrodem Měsíce?

Co vědci vědí určitě, je fakt, že tyto struktury jsou hluboko uvnitř Země opravdu velmi dlouho a mnozí si myslí, že mohly být součástí Země už před obrovskou srážkou, ze které se zrodil Měsíc. Tato srážka měla proběhnout mezi Zemí a hypotetickou planetou Theia. 

Podle této široce přijímané verze Theia o velikosti Marsu zasáhla velmi ranou Zemi asi před 4,5 miliardami let, přičemž z obrovského kusu planety nebo možná i Země, který se při srážce utrhnul, se stal náš Měsíc.

Pokud jde o to, co se stalo se zbytkem planety Theia, je to jen teorie. Byla zničena, nebo se jednoduše odrazila do vesmíru? Nevíme.

Jádra planet mohla při srážce splynout

Někteří vědci navrhli, že jádra těchto dvou prvotních planet mohla splynout v jednu a že chemické výměny způsobené tímto epickým spojením jsou tím, co umožnilo samotnému životu prospívat na naší planetě.

Vědci se nyní vrátili k těmto monumentálním otázkám s novou myšlenkou. Podle nového modelování výzkumníky z Arizonské státní univerzity (ASU) mohou dvě struktury uvnitř Země představovat starodávné fragmenty železného a vysoce hustého pláště planety Theia, který se při spojení obou planet ponořil hluboko do pláště Země a zůstal tam pohřben po miliardy let.

"Hypotéza o obrovské srážce je jednou z nejvíce zkoumaných modelů pro formování Měsíce, ale přímé důkazy naznačující existenci impaktoru Theia zůstávají nepolapitelné,“ říkají vědci vedeni Qian Yuanem, který studuje dynamiku plášťů na ASU. "Prokazujeme, že plášť planety Theia může být o několik procent hustší než plášť Země, což by mu umožnilo klesnout hluboko do Země a nahromadit se do termochemických struktur, které mohou způsobit seismicky pozorované anomálie.“

I když už roky existují spekulace, že dvě struktury pod Afrikou a Tichým oceánem jsou skutečně mimozemským suvenýrem od planety Theia, nový výzkum se jeví jako dosud nejkomplexnější formulace. Kromě modelování pláště jsou výsledky také v souladu s předchozím výzkumem, který naznačuje, že určité chemické podpisy z obou struktur tuto teorii potvrzují. A to znamená, že pravděpodobnost, že uvnitř Země dříme část mimozemského světa, je opět o něco větší. Dále čtěte: Starověké magma z počátků Země bylo objeveno ve skalách Grónska.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Je to tank, který plave jako loď, nebo člun, který střílí jako tank? Indonésie staví tankový člun

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu