Vědci vytvořili umělý list, který dokáže fungovat i za soumraku. Vytváří čistý plyn

 Objevy 
29. října 2019 11:10 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Čistý plyn může být využit v průmyslu Internet
Vědci dokázali vyvinout umělý list, který produkuje čistý plyn, jenž může být využit v průmyslu. Nová technologie je inspirována fotosyntézou rostlin, a proto využívá sluneční záření, oxid uhličitý a vodu, aby vytvořila syntézní plyn. Tato metoda je navíc uhlíkově čistá, takže může nahradit současnou výrobu plynu.

Umělý list je zařízení, které funguje na podobném principu jako fotosyntéza u rostlin, kterou byli vědci při vývoji inspirováni. Zařízení dokáže za pomoci slunečního záření zpracovávat oxid uhličitý a vodu a vytvářet ekologicky čistý syntézní plyn.

Tuto jedinečnou technologii vyvinula skupina vědců z univerzity v Cambridgi. Syntetické plyny jsou využívány v mnoha produktech denního využití a jejich výroba má na svědomí vysoké emise CO2 vypouštěné do ovzduší.

Takzvaný syntézní plyn je v tomto případě tvořen směsí vodíku a oxidu uhelnatého. V případě, že se list ponoří do vody, chemická reakce začne přeměňovat oxid uhličitý a vodu na oxid uhelnatý a vodík, přičemž vzniká syntézní plyn.

Velkou výhodou celého zařízení je, že na rozdíl od rostlin dokáže vstřebávat světlo i při zatažené obloze a jeho provoz není omezen žádným ročním obdobím. Může tedy fungovat prakticky celý rok bez přestávky.

Tuto unikátní technologii chtějí vědci použít při vytvoření udržitelného tekutého paliva, které by se stalo alternativou k benzinu. V budoucnu by palivo chtěli vyrábět v rámci umělého listu pouze v jednom kroku, aby se celý proces urychlil. Dále čtěte: Nadějný projekt na záchranu oceánů pokračuje. Sběrač odpadu byl opraven.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jmelí pomůže upevnit zdraví. Posiluje imunitu a zdárně bojuje proti některým nemocem

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu