Nový výzkum ukazuje zajímavé zjištění. Dravé piraně mají další sadu zubů připravenou ihned zabíjet
Piraně jsou velice agresivní dravé ryby, které žijí v řekách v Jižní Americe. Tyto převážně drobné ryby jsou vybaveny velice ostrými zuby, které jim umožňují během chvíle svou kořist ohlodat na kost. V rámci nového výzkumu nyní vědci zjistili, že piraně mají ještě další sadu nových zubů, které ihned dokáží nahradit ty dosluhující.
Pod starými zuby mají piraně již narostlé zuby nové, které jen čekají na okamžik, až starý zub vypadne. Piraňa navíc dokáže staré zuby seskupovat na jedé straně tlamy a hromadně je nahrazovat novými zuby, které jsou již připraveny pod nimi.
Tuto schpnost piraní vědci objevili až nyní, přestože již v předchozích výkzumech experti upozorňovali na časté vypadávání zubů piraně na jedné straně tlamy. Přesný mechanismus, jak tyto ryby zuby nahrazují, však zůstával nejasný.
Zuby u piraní tvoří pevnou baterii, ve které jsou navzájem fixovány a všechny jsou ztraceny najednou na jedné straně tlamy. Piraně jsou tak stále bojeschopné a dokáží velice rychle a efektivně vyměnit opotřebované zuby za nové a ostré.
Pomocí podrobné počítačové tomografie a CT skenů se vědecký tým díval na 93 mrtvých exemplářů piraní. Díky tomu přišli na to, jaký mechanismus tyto ryby pro udržení zdravých a ostrých zubů využívají. Dále čtěte: (Na severu Norska rybář ulovil podivnou rybu s obrovskýma očima).