Nadějný projekt na záchranu oceánů pokračuje. Sběrač odpadu byl opraven

Projekt Ocean Cleanup má za cíl zlikvidovat velké plastové skvrny v oceánu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
10. října 2019 09:40 / Internet
  9   1
Společnost Ocean Cleanup provozuje experimentální technologii na sběr obrovských plastových odpadišť uprostřed oceánu. Po potížích se sběrem muselo být celé zařízení upraveno a nedávno se po několika měsících vrátilo do provozu.

Na vodu se vrátil upravený a funkční systém na sběr plastového odpadu v oceánu, který byl kvůli problémům vyřazen. Současný model čističe přezdívaný System 001/B byl uveden do provozu v červnu letošního roku. Jde již o druhý prototyp, protože první měl ke konci roku 2018 technické problémy a nedokázal efektivně sbírat odpad.

Systém měl konstrukční vadu, která mu neumožňovala správně sbírat plast, který ze systému unikal. Tato vada bohužel nemohla být opravena na vodě, a proto systém musel zamířit do dílen. Druhý model čističe oceánů je nyní upraven tak, aby přes něj odpadky nepropadávaly.

Systém na čištění oceánů úspěšně sbírá zřetelně viditelné kusy plastů, části rybářských sítí a spoustu dalšího odpadu, který se hromadí na několika místech světového oceánu. Asi nejznámější a největší je takzvaná Velká pacifická odpadková skrvna, která se nachází uprosted Tichého oceánu.

Projekt Ocean cleanup je nadějí tyto obří plastové skvrny v oceánech zlikvidovat. Podle testů se zdá, že vize zlikvidovat toto obrovské množství odpadu je dosažitelné. Tento plastový odpad se v oceánech hromadil celá desetiletí a zemřelo kvůli němu bezpočet mořských tvorů.

Navzdory úspěchům Systému 001/B má před sebou projekt Ocean cleanup ještě mnoho práce a úsilí k dosažení svých cílů. Společnost nyní vyvíjí zařízení na sběr odpadu druhé generace, které nazvala Systém 002. Dále čtěte: (Plovoucí ostrov z plastů uprostřed Tichého oceánu! Letecký průzkum odkryl jeho šokující rozměry).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Témata: odpad, sběr, oceán, plast, oceán
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vyrobí dvě letadla, která ochrání prezidenta v případě nukleárního útoku

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu