Dávná srážka velkého asteroidu se Zemí změnila složení oceánů a způsobila ekologickou katastrofu
Že za vymřením dinosaurů stojí srážka s obřím asteroidem Chicxulub, vědci tvrdí už mnoho let, dosud ale nebylo jasné, co přesně jejich vyhynutí způsobilo. Nyní vědci přišli s novou teorií, která tvrdí, že dinosauři vymřeli v souvislosti s překyselením oceánu.
Dopad toho kosmického tělesa totiž způsobil rozsáhlou změnu ve složení oceánu, který se stal velice kyselým. Kvůli tomu začalo vymírat mnoho druhů vázaných na život kolem oceánu a spustila se takzvaná řetězová reakce.
Vědci se zabývali výzkumem několika míst na Zemi s cílem zjistit, jak oceány vypadaly před a po dopadu zmíněného asteroidu. Díky tomu zjistili, že kyselost mořské vody v době po dopadu asteroidu začala strmě stoupat. Klíčovou roli pak sehrál průzkum holandské jeskyně, v níž našli vědci mnoho usazenin včetně pravěkého planktonu.
Tyto mikroskopické organismy byly kyselou vodou postiženy nejvíce, protože jim bránila ve vytvoření ochranných schránek. Kvůli úbytku planktonu se začal v podstatě rozpadat celý dosavadní ekosystém.
V souvislosti s úbytkem planktonu se narušil také uhlíkový cyklus a spustila se řetězová reakce, která začala ovlivňovat i život na pevnině. Vědci se domnívají, že kyselost vody v oceánu se stabilizovala až po několika milionech let. Dále čtěte: Unikátní schopnost oceánů udržet naši planetu obyvatelnou je v ohrožení.