Vědci přišli na to, proč máme po alkoholu tak strašný hlad

 Věda a Výzkum 
24. října 2019 15:10 / Blanka Štiková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Podle studie britských vědců vyvolává v mozku alkohol představu, že člověk trpí hlady Pixabay
Určitě to znáte. Večer jdete s přáteli na párty popíjet drinky, a když už máte takříkajíc upito, začnete mít strašlivou chuť k jídlu. V ten moment byste snědli snad cokoli kalorického. Vědci nejspíše odhalili důvod tohoto záhadného jednání.

Výzkum probíhal na myších, kterým byla nasimulována alkoholická kúra. Výsledky studie objasnily důvod, proč se lidé mají nutkání přejídat po požití alkoholu.

Jak probíhal výzkum

Britští vědci z Ústavu Francise Cricka v Londýně prováděli pokus na laboratorních myších, kdy jim během 3 dnů podávali injekce, jež obsahovaly roztok vody s etanolem. Bylo jim tedy podáváno zhruba takové množství, jakým je pro dospělého člověka přibližně jedna a půl lahve vína za jeden den. Myši se tedy po tři dny cítily obdobně, jako člověk pijící alkohol tři dny po sobě.

Co se zvířaty udělala alkoholická kúra?

Laboratorní myši byly po aplikaci alkoholické kúry mnohem žravější než předtím. Snědly asi o 10 - 25 % více stravy oproti dnům, kdy jejich tělo etanol nedostávalo. Myši tedy jednaly úplně stejně jako člověk, který má také po alkoholu velký hlad.

Vědci poté testovali, jak se myši budou chovat, když jim zablokují buňky, které se konzumací alkoholu aktivovaly. A jaké bylo jejich zjištění? Myši se již nepřejídaly a naopak se chovaly stejně jako před nasazením naordinované kúry. Nyní se tedy nepřejídaly ani pod vlivem etanolu.

Jaký je tedy závěr?

Podle studie britských vědců zveřejněné na serveru Deutsche Welle vyvolává v mozku alkohol představu, že člověk trpí hlady. To potvrdila studie provedená na myších, při níž vědci rozeznali typ mozkových buněk aktivujících se v přítomnosti alkoholu.

Mimo jiné se jedná o totožné mozkové buňky, jež se zaktivují v případě, že lidské tělo hladoví. Náš mozek nám tak vyšle signál, který nás nabádá ke konzumaci vysoce kalorické stravy. Teď již víte, co stojí za tím, že po sklence alkoholu máte větší hlad. Dále čtěte: Pozoruhodná studie: Ženy dokáží z mužského potu vycítit, zda je muž vzrušený.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město