Nepolapitelný emu hnědý byl po týdnu pronásledování konečně dopaden

 Země a Příroda 
20. října 2019 10:48 / Blanka Štiková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jde o velmi hbitého ptáka Pixabay
V Čechách jde určitě o ojedinělý a spíše kuriózní případ. Minulý týden několik lidí v Brně nahlásilo, že spatřilo netradiční druh ptáka. Lidé se mylně domnívali, že jde o pštrosa, ale byl to emu.

A kde se ve městě vzal? Jednoduše utekl svému majiteli a brněnští strážníci posléze zjistili, že tohoto ptáka není právě jednoduché polapit.

Emu hnědý

Emu hnědý či také emu australský je druhým největším nelétavým ptákem světa. Emuové patří mezi běžce a jsou hojní na většině území australského kontinentu. Má mohutné nohy a jeho tělo je porostlé chundelatým šedohnědým až načernalým peřím. Váží 15 - 55 kilogramů a měří až 190 centimetrů.

Samice snáší až 15 modrozelených vajec. Zajímavostí je, že u emuů se o potomky stará především otec, který sám sedí necelé 2 měsíce na vejcích a během té doby prakticky nepije a nežere, poté ještě nejméně další půlrok mláďata neopustí. Živí se částmi rostlin, bezobratlými či plody. V přírodě se emuové dožívají 10 let, v zajetí až 35 let.

Uprchlý emu Hugiš

Proč není lehké emua chytit?

Jde o velmi hbitého ptáka, který sice neumí létat, svůj handicap si však hravě vynahradí během či dokonce plaváním. Emu je vynikající běžec, zástupci tohoto druhu dokáží běžet rychlostí až 50 km/h, kdy jsou jejich kroky dlouhé až 2,7 metru. Málokdo o emuech ví, že dokáží také výborně plavat. Díky tomu není vůbec lehké ptáka na svobodě polapit.

Jak probíhal jeho odchyt?

Minulý týden několik lidí v Brně nahlásilo, že spatřilo pštrosa, ale byl to emu. Při prvním pokusu o odchyt podle policistů uprchl emu do vody v Mariánském údolí v Brně, vodní nádrž přeplaval a zmizel. Následný  telefonát pak policisty přivedl k novému místu výskytu tohoto hbitého ptáka, tentokrát zvíře kličkovalo mezi jedoucími auty u Velké Klajdovky. Ptáka pronásledovalo hned několik hlídek městské policie. Emua se nakonec podařilo zahnat a zavřít do oplocené zahrady v základní škole Masarova. Policie poté obvolala okolní chovatele, a tak zjistila jméno majitele zatoulaného zvířete.

Jak to celé dopadlo?

Strážníci se dozvěděli, že uprchlý emu se jmenuje Hugiš. 43letý majitel emua ptáka pohřešoval zhruba týden a ztracené zvíře si vyzvedl. Muž ale z této situace možná nevyjde jen tak, je totiž nyní podezřelý z přestupku. Nedokázal totiž zabránit uprchnutí ptáka a zvíře na útěku mělo na svědomí značné komplikace. Správní orgán bude případ dále řešit.

O chovu běžců

Na faremní chov se z běžců chová hlavně nandu pampový, emu hnědý a nejvíce pštros dvouprstý. Pštros je chován pro maso, kůži a peří. Chov pštrosů není náročný, neboť jsou pštrosi nenáročná zvířata, k jejich chovu nejsou potřebné drahé technologie, je to výborný hlídač a má výtečné maso, kvalitní peří a velká vejce. Jen pořizovací cena chovného materiálu je vysoká. Zájem o chov pštrosů se rozšířil již po celém světě, je důležitou součástí zemědělství v Jižní Africe, Namibii, Zimbabwe a Izraeli, zájem ale roste také v USA, Austrálii a Evropě.

Chov v ČR

V ČR se s chovem pštrosů začalo v roce 1993 a od té doby obliba jejich chovu stoupá, dnes najdeme pštrosí hejna téměř ve všech okresech v ČR. V roce 1993 se v ČR chovalo asi jen 25 kusů pštrosů, v roce 2011 to však podle Českého svazu chovatelů bylo už 3 288 kusů. V současné době je v našich chovech zastoupen pštros dvouprstý – africký černý (75 %), modrokrký (17 %), červenokrký (1 %), emu (6 %) a nandu (1 %). Dále čtěte: Ochránci přírody tápou nad tím, co se přihodilo zmizelé vlčici.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve