Australský vakovlk vymřel ve čtyřicátých letech 20. století. Nyní se objevují hlášení lidí, kteří ho viděli

Podobá se evropským vlkům kříženým s tygrem
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
27. října 2019 10:00 / Internet
  10   2
Australští úředníci zveřejnili dokument, ve kterém je popsána celá řada událostí, během nichž člověk údajně přišel do styku s vyhynulým vakovlkem. Tyto zprávy se podle úředníků objevují stále častěji a je tedy teoreticky možné, že zvíře přezdívané tasmánský tygr mohlo přežít.

Vakovlk vymřel v roce 1936, kdy uhynul poslední exemplář v australské zoologické zahradě. Tento kdysi vrcholný australský predátor začal vymírat postupně přibližně před dvěma tisíci lety. Vědci nikdy neprokázali, že by na jejich vyhynutí měl přímý vliv člověk, i když je známo, že lidé ho lovili.

Nyní se však podle australských úředníků začínají objevovat svědectví lidí, kteří vakovlka v přírodě viděli. Poslední svědectví pochází z konce července, kdy viděl vakovlka na silnici manželský pár v autě. Údajný výskyt vakovlka v podobě jeho fotografie zachycené v přírodě byl také zveřejněn v místních médiích.

Jiný svědek z loňského roku také hovořil o dospělém vakovlkovi a trojici mláďat, které zahlédl u svého domu. Pokud by zprávy byly pravdivé, znamenalo by to, že zvíře v Austrálii zcela nevyhynulo a jeho populace se možná pomalu začíná obnovovat.

Vakovlk byl kdysi vrcholným australským predátorem. Podobá se evropským vlkům kříženým s tygrem. Poprvé byl tento predátor pozorován v přírodě počátkem osmnáctého století.

Podle vědců začal tvor vymírat před dvěma tisíci lety, nikoliv však v souvislosti s lidskou činností. Vědci se domnívají, že za jejich vyhynutím mohl být příchod psů dingo nebo nějaký druh nemocí.

Současné zprávy o výskytu vakovlků přicházejí v Tasmánii průběžně, ale nebyla jim věnována větší pozornost. Samotný úřad DPIPWE, který zveřejnil zprávu, se k možné existenci vyhynulého zvířete nevyjádřil. Dále čtěte: Ochránci přírody tápou nad tím, co se přihodilo zmizelé vlčici.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu