Již za tři roky by měl na Měsíci přistát robot NASA. Bude hledat důležitou surovinu

 Vesmír 
28. října 2019 09:45 / Lukáš Bauer
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Robot VIPER americké NASA bude hledat na Měsíci vodu NASA
Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pátek oznámil, že v roce 2022 plánuje s přistáním lunárního robota. Tento robotický průzkumník by měl podle dosavadních informací na Měsíci hledat podpovrchová ložiska vody.

NASA během pátečního odpoledne oznámila, že v roce 2022 přistane s robotem na povrchu Měsíce. Nový lunární robot by měl pátrat pod povrchem po ukrytých ložiskách vody. NASA by chtěla tato ložiska využít v rámci budoucích misí na Mars.

Na Měsíc se Američané vrací v touze získávat vodu přímo ve vesmíru a použít ji jako pitnou vodu, stejně tak ale pro výrobu raketového paliva. K tomu by měl dopomoci robot VIPER, který bude vybaven speciálními přístroji pro detekci vody pod povrchem.

Podle dosavadních výzkumů by se totiž pod povrchem Měsíce mohlo nacházet až několik stovek milionů tun zmrzlé vody. Pokud by robot takové ložisko objevil, mohl by se v budoucnu Měsíc stát jakýmsi výchozím bodem během cesty na Mars.

„Víme, že pod povrchem se ložiska vody skutečně nacházejí. Náš VIPER sám vyhodnotí, kde se zmrzlá voda pod povrchem nachází,“ řekl ředitel NASA Jim Bridenstine.

Robot by měl na jižním pólu Měsíce přistát v prosinci roku 2022. Bude vybaven přístroji, které budou na měsíčním povrchu schopné najít stopy vodíku a kyslíku, tedy prvků, z nichž se skládá voda. Dále čtěte: Austrálie a USA spojily síly v rámci vesmírných misí na Měsíc a Mars.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Tech

Nová technologie výroby nerozbitného skla je inspirována lasturami. V budoucnu má být použita pro obrazovky...

Zavřít reklamu