Madrid chce vyhubit 12 tisíc papoušků. Jejich počet plánují Španělé snížit drsnou metodou

 Země a Příroda 
23. října 2019 06:33 / Blanka Štiková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Papoušek mniší se vyskytuje poměrně hojně, také je oblíbeným klecovým ptákem Pixabay
Papoušci mniší jsou bezesporu krásní ptáci, jsou však považováni za invazní druh. Jde o papoušky pocházející z Jižní Ameriky, ale uniklí ptáci z chovů vytvořili životaschopné populace i v Evropě. Tyto populace se nacházejí v Belgii, Itálii a Španělsku.

Ve Španělsku nyní chtějí situaci s papoušky řešit. Jde však zcela o drsný postup, který má vyhladit většinu z tohoto ptačího druhu, tedy 11 400 kusů, takže by zbylo jen 600 jedinců.

O papouškovi mniším

Papoušek mniší neboli mníšek šedý (Myiopsitta monachus) je papoušek střední velikosti s dlouhým ocasem a mohutným zobákem. Základní zbarvení je zelenošedé, zobák je světle červený a nohy šedé. Dorůstá kolem 29 centimetrů a váží 90 – 140 gramů. Živí se semeny, plody, bobulemi, květy, listy či hmyzem, ale nepohrdne ani zemědělskými plodinami a ovocem, proto může způsobit značné škody.

Domovem papoušků mniších je Jižní Amerika, žijí od střední Bolívie po jižní Brazílii a ve střední Argentině. Jejich přirozeným biotopem jsou řídce zalesněné oblasti, palmové háje, kulturní krajina či eukalyptové plantáže. Tento druh papouška je málo dotčený a v zajetí se dožívá až 20 let.

Velká společenství

Mníšek šedý je velmi společenským ptákem, což dokazuje soužití v hejnech po 10 až 100 jedincích. Dokonce si i společně budují hnízdo, které je určeno pro více párů, a proto dosahuje ohromných rozměrů. Kolonie tvoří páry a jejich potomci. Hnízdo si papoušci staví většinou na vrcholu stromu, a díky tomu, že je stavěno z trnitých větví, odrazuje dravce. Papoušci se rychle rozmnožují, samice snáší až 6 - 8 vajíček za rok.

Jak se dostal do volné přírody i mimo svoji domovinu?

Papoušek mniší se vyskytuje poměrně hojně, a také je oblíbeným klecovým ptákem. A zde je začátek problému. Papoušci mniší, kteří unikli právě lidem z chovů, začali žít ve městech v jižní Evropě a v Severní Americe jako zdivočelé populace. Ptákům se podařilo vytvořit životaschopné populace i v nepůvodních destinacích, a to díky tomu, že se v přírodě snadno přizpůsobují, nevadí jim ani větší zima a rádi pobývají v blízkosti člověka u ovocných zahrad nebo u obilných polí.

Tyto populace žijí například v Belgii, Itálii a ve Španělsku, tam už je mníšek šedý považován za invazní druh a pro jeho chov platí určitá omezení. Některé zdroje dokonce tvrdí, že hnízdní kolonie mníšků šedých byly zaznamenány i v České republice, jiné zdroje však tuto zprávu označují za smyšlenou.

Papoušci mniší ve Španělsku

Kolik jich tam je a kde se vzali?

Celé to začalo v 80. a 90. letech minulého století, kdy si lidé ve španělských městech krásného papouška mnišího pořizovali do svých domácností jako mazlíčka. Podle místního ornitologa však značná část těchto papoušků buď majitelům uletěla nebo do parků byli úmyslně vypuštěni. V roce 2015 bylo ve španělských městech napočítáno celkem 20 000 papoušků v městských parcích, nejvíce se jich vyskytovalo v Madridu, Barceloně, Málaze či Valencii.

Kolik jich je v Madridu?

V roce 2005 bylo v Madridu dokumentováno kolem 1 000 papoušků mniších, již tento počet byl považován za problematický, neboť populace se sama z takového počtu nesníží. Podle dat deníku El País se za poslední 3 roky populace papoušků zvýšila asi o 33 %. V současné době se podle madridské radnice pohybuje v městských parcích Madridu asi 12 000 mníšků šedých. Podle údajů radnice jsou papoušky nejvíce dotčené madridské oblasti Carabanchel (s 2 300 ptáky, což je asi 20 % celkové populace v Madridu) a Moncloa-Aravaca.

Co lidem v Madridu na papoušcích vadí?

Podle madridské radnice jsou papoušci mniší nebezpeční a ohrožují biodiverzitu. Jak? Jde prý o agresivní druh vytlačující původní ptactvo jako je například vrabec. Mezi jiné druhy ptáků prý také navíc rozšiřují nemoci nebo jim kradou potravu. Podle radních ale papoušci ohrožují také obyvatele města Madrid. Ptáci prý totiž staví ve výšce 15 - 20 metrů velmi těžká hnízda vážící od 40 do 200 kilogramů, která by pak svým pádem mohla snadno zranit či zabít lidi stojící pod stromy.

Jen za období od ledna do srpna tohoto roku radnice obdržela na 197 stížností na ptáky od místních obyvatel. Obyvatelé Madridu si stěžují, že je papoušci otravují svým skřehotáním, a že jim navíc ptáci znečišťují jejich zaparkovaná auta v okolí.

Co se s papoušky v Madridu stane?

Madridská radnice má v úmyslu vyhubit většinu z 12 000 papoušků mniších vyskytujících se v městských parcích. Jejich odchyt má probíhat na podzim v roce 2020, likvidace ptáků vyjde město v přepočtu asi na 2,6 milionů korun, na jednoho papouška to vychází asi na 200 korun. Podle madridské radnice by byl nejlepší nulový počet papoušků v metropoli, ale zatím chce jejich počet zredukovat na 600 jedinců, to znamená, že jich má být vyhubeno 11 400.

Madridský radní pro životní prostředí minulý týden sdělil způsob, jak by mělo vyhubení papoušků probíhat. Šlo by o chytání papoušků do sítí, klamání samiček a propíchnutí jejich vajíček tenkou jehlou. Poslední způsob zní krutě, ale je to prý z důvodu, aby se na místě nezahnízdili podruhé. Plánované vyhubení papoušků kritizují ochránci zvířat. Dále čtěte: Nepolapitelný emu hnědý byl po týdnu pronásledování konečně dopaden.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Umění poznat, že je čas na životní změnu, je důležité. Všímejte si znamení

Dům a zahrada

Vypěstovat si z pecky avokáda krásnou pokojovku zvládne i úplný začátečník. Základ je teplo a vlhko

Zavřít reklamu