Vědci objevili záhadný minerál. Pochází z kovového jádra jiné planety

Zvláštní kámen byl v šedesátých letech objeven v Austrálii
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
04. září 2019 06:34 / Internet
  22   3
Vědci potvrdili existenci minerálu, který nebyl na naší planetě ještě nikdy objeven. Zvláštní kámen, byl nalezen poblíž australského Wedderburnu. Tato oblast je známá tím, že se v ní vyskytuje zlato, ale ještě nikdy v oblasti nebyl objeven kámen, jako je tento.

Zvláštní kámen byl v roce 1951 objeven poblíž silnice, která vede poblíž australského Wedderburnu, který byl v minulosti baštou zlatokopů. Později se zjistilo, že se jedná o malou část meteoritu, ale až nyní ho vědci detailně analyzovali.

Takzvaný Wedderburnův meteorit vědci podrobili analýze složení a zjistili, že  obsahuje minerál zvaný edscottit. Jedná se o velice vzácnou formu minerálu karbidu železa, která se v přírodě nevyskytuje.

Tento kámen byl podle expertů s největší pravděpodobností součástí železného jádra jiné planety. Vzorek, který měli vědci k dispozici, je sice velice malý, ale i to jim stačilo k rozpoznání tohoto vzácného minerálu.

Wedderburnův meteorit byl totiž podroben celé řadě výzkumů, a proto se z něj dochovala jen velice malá část. Analýzou vědci také odhalili stopy zlata, železa a také dalších vzácných minerálů, jako je kamacit, schreibersit, taenit a troilit.

Objev edscottitu je pro vědce velice cenný, protože nikdy předtím nemohli potvrdit, že k tomuto atomovému složení minerálu karbidu železa dochází přirozeně. Syntetická verze minerálu z karbidu železa je známa po celá desetiletí, protože vzniká během tavení železa.

Původ tohoto minerálu vědci přisuzují planetě s kovovým jádrem, která byla pravděpodobně rozmetána do vesmíru během kolosální srážky s jiným tělesem a tyto fragmenty se za miliardy let dostaly až na Zemi. Dále čtěte: (Prastará záhada kolem Stonehenge rozluštěna. Vědci zjistili, odkud pocházejí jednotlivé kameny).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu