Na mořském dně byl objeven vrak lodi. Převážel majetek nejbohatšího člověka všech dob

Měděné destičky patřily nejbohatšímu člověku všech dob
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
06. dubna 2019 11:06 / Internet
  0   0
Experti z Nizozemska, kteří se specializují na vyprošťování vraků ze dna moře, objevili zcela náhodou vrak lodi, jejíž stáří je odhadováno na 500 let. Toto plavidlo převáželo během osudové plavby majetek jedné z nejbohatších rodin.

Během vyprošťování na dně Severního moře objevila nizozemská společnost náhodou vrak obchodní lodi starý skoro 500 let. Experti loď objevili, když pátrali po 340 kontejnerech, které počátkem tohoto roku za nepříznivého počasí ztratila obří nákladní loď MSC Zoe.

„Tento nález je štěstím v neštěstí a velkým obohacením nizozemského kulturního dědictví,“ uvedla nizozemská ministryně kultury Ingrid van Engelshovenová. Zatím není jasné, zda se nizozemské úřady pokusí vrak lodi ze dna vyzvednout.

Tento vrak z 16. století je zároveň nejstarším, který byl kdy objeven v nizozemských vodách. Loď o délce 30 metrů byla postaveno v roce 1540. Uvnitř se nacházejí měděné destičky, což naznačuje, že plavidlo převáželo barevné kovy.

V 16. století měla na výrobu mědi monopol slavná a bohatá německá katolická rodina Fuggerů. Některé destičky nesou právě značky této rodiny z Augsburgu, která půjčovala peníze i císařům a králům.

Tato rodina byla velmi úzce spjata s Habsburky, které v počátcích jejich nástupu na evropskou scénu finančně podporovali. Jakob Fugger přezdívaný Bohatý byl zřejmě nejbohatším člověkem všech dob. Zatímco majetek Johna D. Rockefellera, muže číslo dva tohoto žebříčku, se odhaduje asi na 336 miliard dolarů, ten Fuggerův přesahoval 400 miliard dolarů. Dále čtěte: (V Egyptě byly objeveny pohřební komory plné mumií a dávných artefaktů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Izraelská technologie má být schopná na Měsíci vyrábět kyslík

Dům a zahrada

Jak rekultivovat zahradu po přívalových deštích a záplavách

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu