Prastará záhada kolem Stonehenge rozluštěna. Vědci zjistili, odkud pocházejí jednotlivé kameny

 Objevy 
06. března 2019 07:40 / Lukáš Bauer
  10
📷
3 fotografie v galerii
Vědci přišli na to, odkud pocházejí kameny Stonehenge Internet
Vědci se konečně dozvěděli, odkud pocházejí kameny, ze kterých je postaven takzvaný Stonehenge. Tato pět tisíc let stará stavba je stále opředena řadou záhad a mýtů. Některé menší kvádry pocházely například z oblasti Walesu.

Skupina archeologů z Británie zveřejnila výsledky svého výzkumu pradávné památky Stonehenge. Výsledky jejich bádání naznačují, že některé z kamenů pocházely až ze západního Walesu. Vědcům se podařilo také identifikovat dvojici lomů, ve kterých byly kameny před více než 5 tisíci lety těženy.

V těchto objevených lomech pak našli důkazy o existenci pravěkých nástrojů, kamenných klínů a stopy po kopání, které pocházely z doby přibližně kolem roku 3000 před naším letopočtem, kdy Stonehenge vznikal.

Vědci své důkazy považují za důvěryhodné a jsou přesvědčeni, že právě z těchto lomů kameny pocházely. Jedná se o místo, které je vzdálené více než 200 kilometrů od samotné stavby. Výzkum, který původ kamenů prokázal, začal v roce 2010. Vědci během deseti let jeho trvání pečlivě analyzovali materiály použité ve Stonehenge a srovnávali je s nejrůznějšími kameny ve známých prehistorických lomech v zemi.

Místo nálezu je přitom již delší dobu známé, protože v roce 1923 ho správně určil britský geolog H. H. Thomas. Archeologové a geologové se přitom doposud přikláněli spíše k teorii, že kameny jsou z jižní strany. Podle výzkumníků je nyní pravděpodobnější, že kameny byly přesouvány na místo určení po zemi, nikoliv po vodě.

Vědci nyní také uvažují o tom, že z kamenů vytěžených na Preseli Hills mohli lidé nejprve vytvořit kamenný kruh v blízkém okolí, a teprve poté ho „přenesli“ na jeho dnešní místo.

Archeologové budou ve výzkumu pokračovat studiem lidu, který žil v okolí Preseli Hills. Chtějí prozkoumat, jaké dovednosti ovládal a jaké je propojení mezi ním a Stonehenge. Dále čtěte: (Tyto tisíce let staré kamenné bubny byly objeveny před 130 lety. Vědci až nyní přišli na něco pozoruhodného).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty