Pohon na sluneční záření je funkční. Díky světlu vědci rozpohybovali družici

Družice LightSail 2 se pohybuje pouze za pomoci světla
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
03. srpna 2019 12:16 / Internet
  18   1
Sluneční plachetnice s názvem LightSail 2 se posunula na oběžné dráze o dva kilometry výše. Pro vědce to znamená obrovský úspěch, protože se potvrdilo, že solární pohon funguje podle očekávání. Družice nepotřebuje žádné palivo a pohybuje se pouze za pomoci světla.

Experimentální sluneční plachetnice LightSail 2 funguje podle očekávání. Unikátní vesmírná sonda, která se pohybuje pouze za pomoci světla, bez jakéhokoliv paliva, se totiž na oběžné dráze dostala o dva kilometry výše.

LightSail 2 je vůbec první družicí v historii, která ke svému pohonu využívá k pohonu pouze sílu fotonů, které vyvíjí tlak na solární plachtu. Družice už pořídila z vesmíru také několik snímků.

Sluneční plachetnice je projektem organizace Planetary Society, která tak chce dokázat, že malé družice, a později i lodě, by mohly fungovat na sluneční pohon, což by výrazně snížilo cenu vesmírného průzkumu.

„Naším cílem bylo ukázat kontrolované sluneční plachtění družice tak, že změnu její oběžné dráhy dosáhneme pouze pomocí světelného tlaku Slunce,“ uvedl jeden z výzkumníků projektu Bruce Betts.

Solární plachetnice funguje tak, že fotony, které vyzařuje naše Slunce, stejně jako ostatní hvězdy, vyvíjejí tlak na plachtu podobně jako vítr. Přestože v případě světla se jedná o mnohem menší sílu, postupně se hromadí a solární plachetnice se může dát do pohybu.

Princip fungování LightSail 2 je v zásadě jednoduchý. Na plachtu vyvíjejí tlak fotony vyzařované z naší hvězdy podobně, jako na klasickou plachtu na moři tlačí vítr. Fungování družice také umožňuje algoritmus, který ji v pravidelných časových intervalech otáčí tak, aby měla stále dostatek slunečního světla.

Družice začala svou pouť na oběžné dráze ve výšce 725 kilometrů nad Zemí. V následujících měsících bude zvyšovat svou dráhu, přičemž celkový plán je posunout ji o patnáct kilometrů. Je však těžké říct, nakolik se podaří plán splnit. Dále čtěte: Zemi jen velmi těsně minul asteroid. Vědci o jeho existenci neměli tušení.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým...

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu