Vědci zveřejnili simulaci dopadu velkého asteroidu. Jedná se o extrémně ničivou událost

Dopad asteroidu do hustě obydlené oblasti by způsobil značné škody
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Vesmír 
09. května 2019 10:52 / Internet
  9   3
Vědci z několika vesmírných agentur, včetně NASA, spojili své síly při tvorbě unikátní simulace, jejímž cílem bylo zjistit rozsah škod způsobených dopadem asteroidu do obydlených oblastí. Simulace znázorňuje dopad asteroidu rychlostí 19 kilometrů za vteřinu do Central Parku v New Yorku.

Dopad velkého tělesa z vesmíru na Zemi je scénářem sice vzácným, ale rozhodně ne nereálným, a proto se vědci rozhodli vytvořit unikátní simulaci, která znázorňuje dopad velkého asteroidu do Central Parku v New Yorku.

K simulaci využili asteroid 2019 PDCentered, který by zasáhl hustě obydlenou oblast rychlostí 19 kilometrů za vteřinu. Toto těleso by způsobilo uvolnění energie o síle 20 megatun, což je přibilžně tisícinásobek energie uvolněné atomovou bombou shozenou na Hirošimu.

Unikátní simulaci vypracovala skupina odborníků včetně předních expertů NASA, americké Federální agentury pro řízení nouzových situací (FEMA) a Evropské kosmické agentury (ESA). Tento experiment chtějí použít pro vytváření krizových plánů v případě katastrofy podobného rozsahu. 

Experiment s názvem Planetární obranná konference IAA probíhal po dobu pěti dnů, ale hypotetický časový rámec byl 8 let. Tuto dobu stanovili experti od lokalizace asteroidu po jeho dopad na Zemi. Svět měl tedy osm let na přípravu krizových plánů.

Asteroid byl zpozorován v roce 2019, přičemž v roce 2021 vyslala NASA průzkumnou misi, aby se dozvěděla více o velikosti, orbitě a složení tohoto tělesa. O tři roky později byly vyslány tři sondy, které měly za úkol vesmírnou skálu vykolejit z její oběžné dráhy.

To se v rámci simulace sice podařilo, ale asteroid se rozlomil a jeho velká část stále pokračovala v kolizním kurzu se Zemí. Mnohem menší, ale přesto stále velice nebezpečný asteroid, vstoupí do atmosféry 29. dubna 2027 a silou 5 až 20 megatun dopadne na Zemi.

Podle simulace by tato událost srovnala se zemí vše v okruhu 15 kilometrů od místa dopadu a silně poškozeny by byly budovy až do vzdálenosti 70 kilometrů. Prakticky celé město by tak zmizelo z mapy.

Řízení katastrofy takových rozměrů je velice náročné a vědci tuto simulaci zpracovali proto, aby byli schopni lépe předvídat dopady takových událostí, které se jednoho dne mohou stát děsivou realitou. 

Jak vysvětluje blog ESA, dopady asteroidů jsou jedinou přírodní katastrofou, kterou máme možnost předvídat třeba i desítky let dopředu. Současné technologie, jako jsou výkonné dalekohledy, po celém světě pomáhají objevovat potenciálně problematické asteroidy, před jejichž dopadem je možné přijmout celou řadu opatření, která rizika výrazně zmenšují. Dále čtěte: Astronomové vůbec poprvé zachytili gravitační vlny, které pocházejí z velice vzácné vesmírné události.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Jak uložit neskladné sportovní potřeby tak, aby nepřekážely a nezatuchly

Cestování

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zavřít reklamu