Let na Mars je nebezpečný pro lidský mozek! Dovolenou si raději naplánujte jinam

 Vesmír 
10. května 2015 04:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Cesta tam a zpátky je příliš dlouhá a náš mozek příliš křehký. Facebook.com/cdr.cz
Vědci z NASA, kteří zkoumají možnosti dobytí Rudé planety, přišli s alarmujícím zjištěním. A ti, kdo si už nakoupili pozemky na Marsu, z toho asi radost mít nebudou.

Vědci dělali pokusy na myších a zjistili přitom, že výlet na Mars je pro člověka nebezpečný. Hrozí mu při něm totiž trvalé poškození mozku.

Po cestě tam a zpět, která může trvat okolo dvou let, by na zem nejspíš přistáli astronauti trpící Alzheimerovou chorobou.

Jak je to možné? Vždyť třeba na orbitální stanici ISS jsou běžně lidé půl roku a jejich zdraví není trvale podlomeno.

Odpověď je poměrně jednoduchá. Ve volném vesmíru, tedy ne v blízkosti Země, která svým magnetickým polem kosmonauty na orbitální stanici chrání, působí velmi intenzivně kosmické záření. Částice tohoto záření se chovají jako mikroskopické kulky, které pronikají tkáněmi a v případě mozku narušují nervová spojení mezi jednotlivými neurony. Není pak divu, že mozková výkonnost chřadne.

Vědci, kteří prováděli pokusy na myších, zjistili, že už po šesti týdnech, kdy byly myši vystaveny záření, se u nich projevila zmatenost, poruchy paměti a další signály svědčící o snížení výkonu mozku.

Je jasné, že záležitost by měla mít nějaké technické řešení. Zdá se ale, že nebude nijak jednoduché. Takže než přijde nový objev, bude si muset lidstvo na svůj další "velký kroj" ještě počkat.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu