Všechno je jinak? Problémy nákupních ekotašek nekončí

 Věda a Výzkum 
12. května 2019 17:13 / Erik Toman
  23   2
📷
4 fotografie v galerii
Plasty jsou pro naši planetu velkým problémem Shutterstock
Říká se jim biologicky rozložitelné jednorázové nákupní tašky a jejich výrobci tvrdí: Jde sice o plast, ale specifický, který přírodě neškodí, protože v půdě beze stopy zmizí. Je to ale opravdu tak, jak tvrdí?

Na zoubek se ekotaškám podívali britští vědci z Mezinárodního ústavu pro výzkum mořského odpadu při Univerzitě v Plymouthu. A byli hodně překvapeni. „Po třech letech mě překvapilo, že všechny tyto tašky z údajně rozložitelných plastů, jsou stále schopné unést nákup," citovala britská média šéfku výzkumného týmu Imogen Napperovou.

Vědci z jihoanglického Plymouthu provedli vůbec první rozsáhlý výzkum toho, jak se rozkládají plasty, které jejich výrobci označují za biodegradabilní, tedy rozložitelné v přírodě, a výsledky publikovali v odborném časopise Environmental Science and Technology. Zkoumali i takzvané kompostovatelné nákupní tašky. Ty v jejich testu obstály.

Kompostovatelné nákupní tašky ale nejsou vyrobené z plastu, nýbrž z přírodních hmot jako například z kukuřičných či rostlinných škrobů a organických olejů. Tzv. rozložitelné tašky jsou oproti tomu vyrobeny z umělých hmot, jež obsahuji plastové polymery a přísady s kyselým charakterem, které by měly plast začít brzy rozkládat. To se ale podle vědců, kteří nákupní tašky testovali v moři, na vzduchu i v zemi, neděje.

Během jejich experimentu se v testovaných prostředích nerozložila žádná z plastových nákupních tašek. „Člověk automaticky předpokládá, že se budou rozkládat rychleji než běžné sáčky," řekla Napperová na adresu biodegradabilních pytlíků. „Po třech letech náš výzkum ukazuje, že tomu tak není," dodala. 

Dopad různých druhů tašek na životní prostředí zkoumala nedávno také česká studie expertů z Vysoké školy chemicko-technologické. Ti se pro změnu zaměřili na bavlněné, tedy stoprocentně přírodní nákupní tašky. A výsledek? Pro životní prostředí jsou horší než polyesterové textilní tašky. Špatné výsledky bavlněných výrobků jsou způsobené především závažnými škodami, které vznikají při pěstování bavlny a podepisují se na emisích, vyšší spotřebě vody, přeměně krajiny a vlivu na ozonovou díru. 

To ostatně v loňském roce potvrdila i studie dopadu používání plastových nákupních sáčků, kterou nechalo vypracovat dánské ministerstvo životního prostředí. Z ní vyplynulo, že z environmentálního pohledu jsou zatím plastové sáčky tím nejrozumnějším řešením. (Dále čtěte: Znečištění oceánu je katastrofické. Plasty v sobě mají téměř všechny ryby).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jaké šperky jsou nejvhodnější, když máte citlivou pokožku

Dům a zahrada

Jak si ochočit morče a naučit ho slyšet na jméno

Zavřít reklamu