Astronomové vůbec poprvé zachytili gravitační vlny, které pocházejí z velice vzácné vesmírné události

Vědci zachytili gravitační vlny z černé díry, která pohltila neutronovou hvězdu
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Vesmír 
06. května 2019 09:51 / Internet
  41   0
Vědci již v minulosti pozorovali mnoho vesmírných událostí, včetně srážky černých děr nebo neutronových hvězd. Nyní se astronomové z projektu LIGO-Virgo domnívají, že vůbec poprvé zachytili gravitační vlny z černé díry, která pohltila neutronovou hvězdu.

Vědci z observatoře LIGO přišli s unikátním objevem. Během jejich pozorování totiž zachytili nejspíše gravitační vlny, které pocházejí ze vzácné vesmírné události. Dne 26. dubna se je jim podařilo zachytit za pomoci citlivých přístrojů.

Astronomové tuto událost ještě stále analyzují a oficiálně ještě není potvrzena, s největší pravděpodobností se ale jedná o srážku neutronové hvězdy s černou dírou. Při počáteční analýze byla přitom šance, že se jedná právě o tuto událost pouhých 13 procent, nyní jsou si vědci ale téměř jistí.

„Tyto gravitační vlny a jejich charakteristika se liší od všeho, co jsme kdy pozorovali,“ uvedla členka týmu LIGO Gabriela Gonzálezová ze státní univerzity v Luisianě.

Černá díra i neutronová hvězda jsou si v mnohém podobné, protože obě jsou výsledkem zániku. Jakmile hvězdě dojde palivo pro jadernou fúzi, vyvrhne vnější materiál a její jádro se zhroutí pod vlastní vahou.

Pokud je jádro hmotné méně než třikrát, než je hmotnost Slunce, stává se zpravidla neutronovou hvězdou. V opačném případě se z něj stane černá díra. Existují ale také binární systémy hvězd, kde obě mají rozdílnou hmotnost a při jejich zániku se může stát to, co vědci právě pozorovali.

Pokud se jedna z dvojice hvězd stane černou dírou a druhá neutronovou hvězdou, je jen otázkou času, než se spirála smrti uzavře a neutronová hvězda bude pohlcena. Vědci tuto událost zatím pojmenovali S190426c a předpokládají, že je vzdálena přibližně 1,2 miliard světelných let.

Vědci předpokládají, že když se neutronová hvězda rozpadne, bude produkovat silnou elektromagnetickou aktivitu, kterou vědci pravděpodobně zachytili. Dále čtěte: (Nově objevená obří černá díra ukrývá tajemství počátků vesmíru).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Lesk vašim příborům vrátí kousky alobalu nebo voda z brambor

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu