Znečištění oceánu je katastrofické. Plasty v sobě mají téměř všechny ryby

Nebezpečné mikroplasty v sobě mají i hlubokomořské ryby
 Věda a Výzkum 
24. února 2018 13:13 / Shutterstock
  5   0
Zcela novou dimenzi znečištění světových oceánů odhalila podrobná vědecká studie, která byla publikována vydavatelstvím Frontiers in Marine Science. Vědci zjistili, že i ryby, které žijí ve velkých hloubkách několika stovek metrů, mají v žaludku spoustu plastových částic zvaných mikroplasty.

Dříve se odborníci domnívali, že hlubokomořských tvorů se nebezpečí spojené s jinak všudypřítomnými mikroplasty tolik netýká. Výzkumníci a autoři nejnovější studie ale zjistili, že až tři čtvrtiny ryb a dalších živočichů, kteří žijí v hloubce až jednoho kilometru, mají v těle mnoho plastových částic.

Problémem mikroplastů je zejména fakt, že jsou v přírodě nerozložitelné, obsahují řadu škodlivých chemických látek a snadno se dostávají do potravního řetězce. Jinak řečeno ryby s obsahem plastu konzumují lidé, což představuje velké nebezpečí.

Mnohé z 223 vzorků ryb, které výzkumníci na přítomnost plastů testovali, měly v žaludku více než jeden kus plastu, přičemž některé drobné rybky měly v těle až 13 kousků mikroplastu. Ve vnitřnostech ryb bylo celkem nalezeno 452 úlomků plastů a tedy v průměru 1,8 kusu na rybu.

Vědci během výzkumu zjistili naprosto rekordní počet ryb, které plast obsahují. Plastové kousky našli v 73 procentech vzorků přičemž nejhůře na tom překvapivě byly drobné rybky z čeledi lampovníkovitých, které jsou potravou větších živočichů, jako jsou delfíni, tuňáci nebo mořští ptáci. V rybách byla také zjištěna přítomnost chemikálií, které vznikají při výrobě nebo se na plasty vážou.

V rámci studie experti také prozkoumali povrchové vody Atlantiku. Z celkového množství 2 400 litrů zjistili koncentraci 14 částí plastu nejrůznější velikosti na sto litrů vody. Většinu z částic tvořila vlákna, zbytek jsou části plastických hmot.

Bez plastů si lze dnešní dobu asi jen těžko představit, protože se jedná o pevný a velice levný materiál, který je vidět doslova na každém kroku, problémem je však jeho recyklace zejména v zemích třetího světa. Plast ale není jediným problémem, začíná jím být také nadměrné množství vyřazené elektroniky, která často obsahuje mnohem nebezpečnější látky, než které jsou přítomny v plastech (čtěte: K celosvětovému problému s plasty přibývá další raketově vzrůstající druh znečištění).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak odstranit vrzání stěračů na vašem vozu

Dům a zahrada

Jak hrabat listí a dělat zahradní práce, když máte sezonní alergie

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu