Vědci řeší evoluční záhadu. V Indonésii se objevily dva nové druhy ptáků

Nové druhy ptáků byly objeveny v Indonésii
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
29. dubna 2019 13:52 / Internet
  22   1
Na jednom z indonéských ostrovů vědci identifikovali dva neznámé druhy ptáků. Tým vědců oba druhy pojmenoval kruhoočko, a to díky výrazným bílým kruhům kolem očí. Podle vědců je tento druh jediný, který přežil z dříve velice rozšířené ptačí populace.

Vědci objevili zcela nový druh ptáků na jednom z indonéských ostrovů. Oba druhy mají výrazné kruhy kolem očí a vědci je identifikovali jako kruhoočko. První z nich dostal jméno kruhoočko Wakatobi a druhý Wangi-wangi. 

Vědci také zjistili, že nejbližší druh Wangi-wangi žije nejméně 3 tisíce kilometrů daleko od ostrova, na kterém byl nalezen. Tento tvor je tak jediným žijícím členem dříve velice rozšířené populace těchto ptáků.

 

Ptáci tohoto rodu se vyznačují výrazným bílým kruhem kolem očí, který je ohraničen černou linkou. Oba druhy mají zelenou barvu peří a liší se pouze barvou na spodní části bříška. Ptáci patří do rodu Zosterops, který patří mezi nejrychleji se rozvíjející skupinu obratlovců na Zemi.

„Kruhoočko Wangi-wangi se nachází jenom na ostrově Wangi-wangi, Wakatobi na souostroví Wakatobi, které leží u pobřeží ostrova Sulawesi,“ uvedl jeden z vědců Darren O’Connell.

Zajímavé na objevu je to, že tito ptáci pravděpodobně přelétli na ostrov z jiné oblasti a vyvinuli se ve zcela nový druh. Ptáci rodu Zosterops se na indonéských ostrovech vyvíjejí již více než dva miliony let. Dosud bylo na území od Afriky po Indonésii identifikováno 96 druhů kruhooček. Dále čtěte: Vědci se domnívají, že spatřili velice vzácný druh dravé kosatky. Důkazy o jeho existenci chyběly řadu let.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké námořnictvo má nejpodivnější loď na světě

Dům a zahrada

Nejroztomilejší psí plemena, se kterými se nebudete chtít přestat mazlit

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Zavřít reklamu