Animace ukazuje, jak by vypadal svět, kdyby roztál všechen led

 Věda a Výzkum 
24. dubna 2019 17:22 / Lukáš Bauer
  0
Loading...
📷
1 fotografie v galerii
Severní Amerika může skončit z velké části pod hladinou Internet
V roce 2015 NASA odhalila, že hladina oceánů roste mnohem rychleji, než se doposud myslelo. Na základě dat byla vytvořena zajímavá animace, která ukazuje, jak by svět vypadal, kdyby roztál všechen led. Velká část pevniny by se ocitla pod hladinou.

Před čtyřmi lety zveřejnila NASA znepokojující zprávu o tom, jak neúprosně roste hladina oceánu, což samo o sobě může v relativně blízké budoucnosti ovlivnit životy milionů lidí po celém světě.

Nyní byla vytvořena animace, která zobrazuje svět po roztání všech ledovců. Podle vědeckých výpočtů by hladina v takové chvíli vzrostla o neuvěřitelných 65,8 metru a zaplavila by se tak velká část pevniny všech kontinentů.

Některé oblasti, zejména nízko položené ostrovy a města, by se tak ocitly hluboko pod hladinou oceánu. Voda by se ale dostala hluboko do vnitrozemí a pod vodou by tak skončila i metropole jako Kalkata nebo Šanghaj.

Tato animace je bohužel podle současných trendů smutnou realitou daleké budoucnosti a je možné, že k takovému scénáři jednou skutečně dojde. Vědci například uvádějí, že v příštích pěti tisíciletích dojde k razantnímu úbytku permafrostu, kdy může roztát až 20 km2 pozemských ledovců.

Průměrná teplota na Zemi by v případě roztání všech ledovců musela vzrůst až k hodnotě 26,6 stupně Celsia, přičemž pro srovnání dnešní průměrná teplota na Zemi je 14,4 stupně Celsia. Tato animace je varováním pro příští generace a pokud se chování lidí na planetě nezmění, může se jednoho dne proměnit v děsivou realitu. Dále čtěte: (Lidstvo čelí vážné krizi, přírodu likvidujeme závratným tempem).

Témata: animace, Země, tání, teplota
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nový Top Gun s Cruisem je strhující. Skvělá akce, láska i trocha dospělosti

Styl

Vysoce citlivých dětí je mnoho. Prožívají náhlé záchvaty vzteku, smutku a běžné výchovné metody na...

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu