Kvůli oteplování a tání tisíce let zmrzlé půdy hrozí lidstvu choroby, se kterými by si nevědělo rady

 Věda a Výzkum 
25. dubna 2019 09:54 / Terezie Zamlynová
  2
📷
4 fotografie v galerii
Nebezpečí ukryté v letu čeká tisíce let na svoji příležitost? Depositphotos
Rozmrazování sibiřského permafrostu (věčně zmrzlé půdy v polárních oblastech) by mohlo probudit prehistorické nemoci. Stačí, když teploty stoupnou nad 15 stupňů Celsia. Tím se podle expertů vytvoří živná půda pro spící spóry, které dosud byly pohřbené už 2 500 let. A nebezpečí je na světě…

V Jakutsku v severovýchodním Rusku bývá zima celých 12 měsíců v roce. Přesto se dá pozorovat, že je nyní něco jinak. I v této oblasti se zvyšují teploty, stejně jako prakticky po celé planetě. Problém je, že město Jakutsk je místem starověkého permafrostu.

Permafrost je dosud trvale zmrzlá půda, která však v minulosti pohltila a zachytila prehistorická zvířata. Ukrývat se v ní mohou například již zaniklé druhy divokých koní nebo mamutů. Až sem by se to dalo vnímat jako zajímavá příležitost nejen pro vědce, ale i celou společnost. Háček je však v tom, že ta zvířata mohla zemřít na antrax a další prehistorická onemocnění. Není tedy divu, že se odborníci obávají, aby se spící spóry po roztavení ledu neprobudily a neuvolnily do ovzduší.

O tom, že nejde o zcestné obavy, svědčí fakt, že propuknutí onemocnění antraxu v roce 2016 zabilo tisíce sobů a stovky lidí musely být hospitalizovány v důsledku oživení starých spór antraxu v arktickém Jamalu.

Permafrost přitom zaujímá rozlohu celých dvou třetin Ruska, včetně zmíněné jakutské oblasti. Nezastaví-li se tání, k uvolnění mnoha starých bakterií by skutečně prý mohlo dojít.

Máme se bát epidemií?

Z nejchladnějšího města na Zemi by se tak teoreticky mohlo stát ohnisko obrovské epidemie antraxu a dalších pradávných a dnes už neznámých nemocí.

Permafrost totiž je schopen tyto bakterie uchovat stovky tisíc, nebo dokonce i milionů let. Probudit se mohou jen v případě oteplení klimatu. „Spóry Anthraxu mohou zůstat v permafrostu naživu až 2 500 let. To je děsivé vzhledem k rozmrazování zvířecích pohřebišť z 19. století,"  varoval jakutský biolog Boris Kershengolts.

Popsal i scénář toho, jak k neštěstí může dojít. Když by se zmrzlá těla zvířat dostala z permafrostu a při vyšších teplotách roztála, katastrofa může být odstartována. Otázkou však zůstává, do jaké míry se jí lze bránit či se na ni připravit.

Permafrost ubývá rychlostí 5 centimetrů ročně

Led v sibiřské oblasti je velmi hluboký, ale vědci v posledních letech zjistili, že taje do stále větší hloubky. Potíže způsobují také srážky ve sněhu, ke kterým v posledních desetiletích dochází. Teplota permafrostu je pak vyšší než teplota vzduchu. V současnosti se permafrost smršťuje tempem zhruba 5 centimetrů ročně.

Hrozba epidemie je reálná, protože již zmíněné vypuknutí epidemie antraxu v roce 2016, což bylo první ohnisko za 70 let, v Arktidě v Jamalu na severozápadě Sibiře bylo spojeno právě s rozmrazováním permafrostu.

Vědcům se tam podařilo izolovat kmeny Anthrax Bacillus anthracis a nezávisle na tom izolovali také kmen v Jakutsku v roce 2015, ačkoli tam nedošlo k žádné epidemii.

Klimatologové bubnují na poplach právem

Jak se ukazuje, temné scénáře klimatologů se vyplňují. A jen těžko se dá odhadnout, co všechno to pro život na Zemi bude obnášet. Hladina oceánů stoupá zatím o 2 mm ročně, pokud roztaje všechen led a permafrost planety, hrozí zdvih moří o zhruba 70 m za 500 let.

Zatím se však ne zcela trefily vědecká varování z hlediska úniků metanu z hydrátů metanu a permafrostu. Rychlost procesu je totiž vyšší, než se čekalo, a to je zcela alarmující.

Metan z hydrátů uniká nyní i v severních mořích u Severní Ameriky. Permafrost taje tak nejen na Sibiři, ale i v Kanadě. Odborníci dokonce připustili, že v důsledku toho dochází na některých místech k destrukci železnice a silnic. Čtěte také: Velká slaná jezera pomalu mizí. Za přírodní katastrofu může z části lidská činnost.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47