Vzácný neznámý minerál byl objeven na východě Slovenska. Poprvé ho popsali čeští vědci

 Objevy 
17. února 2021 13:50 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nový minerál byl objeven na východě Slovenska Moravské zemské muzeum / L.Hrdlovič
Vědečtí pracovníci z Moravského zemského muzea v Brně, kteří se zabývají výzkumem minerálů, poprvé popsali takzvaný dobšináit - nově objevený minerál z východního Slovenska. Tento unikátní kámen nebyl dosud nikde jinde objeven.

Mineralogové z Moravského zemského muzea v Brně vůbec poprvé popsali takvaný dobšináit. Takto byl pojmenován unikátní minerál, který byl objeven u obce Dobšiná v Košickém kraji na východě Slovenska. O spolupráci slovenských a českých vědců na výzkumu minerálu informovala mluvčí muzea Barbora Javorová.

Okolí Dobšiné, které je známo díky historické těžbě kobaltu a niklu, navštívili vědci během jejich terénní cesty v září roku 2019. Během této cesty se vědcům podařilo objevit a odebrat pozoruhodný mineralogický materiál, který následně podrobili výzkumu a zjistili, že se jedná o zcela nový a neznámý druh minerálu.

Potvrzení přišlo brzy

Na detailní analýze objeveného minerálu spolupracovali čeští vědci s odborníky z Národního muzea, Slovenské akademie věd. Jejich spolupráce velice brzy přinesla své ovoce a vědci potvrdili, že se jedná v rámci mineralogického systému o zcela nový subjekt. Jejich tvrzení později potvrdila také Mezinárodní mineralogická asociace.

Vzácný minerál

Minerál dostal podle místa nálezu název dobšináit. Jedná se o nového člena roselitové skupiny, která se vyznačuje výrazným zastoupením vápníku. Tato skupina minerálů se řadí k poměrně vzácným arzeničnanům s obsahem vody.

Samotný vzorek, který pomohl vědcům určit složení nového minerálu, bude pečlivě uložen ve sbírce Mineralogicko-petrografického oddělení Moravského zemského muzea. Soubežně s tím také probíhají práce na odborné publikaci, která je nezbytná pro úplné uznání nového minerálu mezinárodními experty. Dále čtěte: (Celosvětový hon za vzácnými kovy navyšuje jejich cenu. Na vině jsou elektromobily).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte