Byly nalezeny vzácné fosilie dinosaurů, kteří zemřeli přímo v den dopadu obrovského asteroidu

 Země a Příroda 
04. dubna 2019 13:10 / Lukáš Bauer
  0
📷
2 fotografie v galerii
Vědci objevili fosilie dinosaurů, kteří pamatují dopad asteroidu Internet
Skupina vědců objevila dosud nejbohatší naleziště fosilií ze závěrečného období druhohor. Dinosauři, kteří zde byli pohřbeni, zemřeli před 66 miliony lety, tedy v době, kdy na Zemi dopadl obří asteroid, který je považován za původce jejich vyhynutí.

Vědci objevili naleziště fosilií starých 66 milionů let – tedy z období, kdy dopadl na Zemi ničivý asteroid, který vyhubil dinosaury. Toto vesmírné těleso dopadlo do oblasti dnešního Yucatánského poloostrova v Mexiku. Na místě byly objeveny pozůstatky ryb, hmyzu, rostlin i dinosaurů.

Vzácný soubor fosilií byl objeven v oblasti zvané Hell Creek Formation, poblíž města Bowman v Severní Dakotě. Tyto fosilie tak dokazují, že dinosauři na Zemi žili ještě v době srážky s asteroidem. Objev tedy vyvrací teorii některých expertů, kteří se domnívali, že dinosauři pozvolně vymírali již před dopadem asteroidu.

 

Zkameněliny byly objeveny pod více než tři metry silnou vrstvou, kterou geologové spoují s nárazem asteroidu. Samotný dopad rozpustil podmořské podloží a spolu s troskami asteroidu bylo vymrštěno do ovzduší. Obrovské množství materiálu bylo postupně snášeno zpět na Zemi.

Drobné částečky horniny, takzvané tektity, začaly dopadat zpět na Zemi a byly tak horké, že způsobily četné požáry. Tektit je hornina, která vzniká při teplotě nad 2000 stupňů Celsia a v České republice jsou známé jako vltavíny.

Otřesy také způsobily vznik obrovských vln, které v oblasti Tanis na souš vyvrhly velké množství ryb. Ty pak pohřbila masa šterku a písku bohatá na iridium, které se vyskytuje na Zemi velice vzácně. Tento kov je však poměrně hojný právě v asteroidech.

S teorií, že za vyhynutí 75 procent živých organismů na konci období křídy mohla srážka s asteroidem, přišel před 40 lety Walter Alvarez, který je v současnosti profesorem na univerzitě v Berkley. V roce 1979 vytvořil Walter Alvarez společně se svým otcem, nobelistou Luisem Alvarezem teorii, že vrstva iridia, která je uložena v 66 milionů let starých vrstvách hornin, pochází z dopadu meteoritu.

Doposud není zcela jasné, proč dinosauři vyhynuli. Kromě dopadu meteoritu mohla za jejich vymřením stát například vulkanická činnost. Někteří vědci se zase domnívají, že k jejich vyhynutí mohly přispět klimatické změny. Dále čtěte: (I mladý tyrannosaurus se živil velkými dinosaury. Vědci jsou překvapeni z nového objevu).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve