Pohybují se kontinent přináší nečekaný problém, který se dotýká nás všech

 Věda a Výzkum 
05. dubna 2019 14:12 / Karel Kovka
  9   0
📷
5 fotografií v galerii
Austrálie sprintuje podle měření směrem severním, ale koalám je to zjevně jedno Shutterstock
To, že zemské kontinenty nejsou stabilní a pozvolna se pohybují, je vcelku známá skutečnost. Tento pohyb však za jistých okolností s sebou může přinášet poměrně zajímavé problémy.

Jak již bylo řečeno, pohyb kontinentů není neznámou věcí. Ostatně, dnešní kontinenty tak, jak je známe, vznikly rozpadem dávného superkontinentu zvaného Pangea, který se zformoval přibližně před 300 miliony let, existoval v paleozoiku a mezozoiku, a poté se přibližně před 200 miliony lety v důsledku deskové tektoniky rozdělil na menší kontinenty. Z doby formování tohoto superkontinentu nám do dnešních dnů přetrvalo například pohoří Atlas nebo Ural.

Jak je vidět, tak tyto geologické procesy probíhaly v řádu stovek milionů let. A probíhají dodnes. I v současnosti se totiž kontinenty vlivem zmíněné deskové tektoniky pohybují. Rychlost pohybu je různá. Podle vědců se obvykle pohybuje mezi 10 až 40 mm ročně. 

Je tedy poněkud překvapivé, že Austrálie se v posledních desetiletích poněkud vymkla z těchto obvyklých měřítek a pustila se, z geologického hlediska, do nečekaného sprintu směrem severním. A rychlost je to opravdu překvapivá. Činí 70 mm za rok. Za posledních 25 let se tak Austrálie posunula o více než 1,7 metru. Odborníci předpokládají, že na Zemi vznikne nový superkontinent. Psali jsme v tomto článku.

Zdálo by se, že je to posun vcelku nerozhodný, ale má překvapivé důsledky. V roce 1994 byla totiž naplno spuštěna síť GPS, a podle GPS se zaměřily pozice na mapách. A tyto body se nyní v Austrálii s těmi původně zaměřenými pochopitelně rozcházejí.

A protože se podle GPS zaměřují i hranice pozemků, způsobuje to poměrně značné problémy. Ono je něco jiného, pokud by taková nepřesnost vznikla například u zaměřené zahrady u vašeho rodinného domu, kde by při výměře pár set metrů čtverečních nebyl rozdíl nikterak velký. Něco podstatně jiného je to však při vzdálenostech a rozlohách v Austrálii, kde podobná nepřesnost může znamenat rozdíl klidně v řádu desítek kilometrů čtverečních. A to už je opravdu nezanedbatelný rozdíl ve výměře, a pochopitelně i ceně pozemku.

V Austrálii tedy musí přikročit k rekalibraci a pozice Austrálie se zpřesní tak, aby odchylky byly postupně do příštího roku odstraněny.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt vyrábí luxusní šampaňské. Plány mu může překazit jedině Angelina Jolie

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Strašidelné pokojovky zkrášlí byt nejen během Halloweenu. Ozdobí váš interiér po celý rok

Zavřít reklamu