Vědci mají nové poznatky z pozorování černé díry v srdci naší galaxie. Zpracovali také unikátní vizualizace

Umělecké znázornění černé díry ve středu naší galaxie
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
07. dubna 2019 09:57 / Internet
  23   6
O průlomových poznatcích hovoří vědci, kteří zkoumali černou díru, která se nachází v srdci naší galaxie. Dokonce se spekuluje o tom, že by mohli ukázat její vůbec první záběry toho vesmírného objektu.

Vědci během pozorování kvasaru, který pohání obří černá díra ve středu naší galaxie, vytvořili také návrh toho, jak tento objekt vypadá. 

Za určitou hranicí je gravitace černé díry tak silná, že z tohoto bodu již není návratu. Pokud se cokoliv včetně světla za tuto hranici dostane, černá díra to pohltí. Tomuto bodu se říká horizont událostí a vědci nyní představili umělecké znázornění tohoto vesmírného objektu.

Naše dosavadní představy zobrazovaly černé díry jako gigantické vesmírné viry, trychtýř, trhlinu ve hvězdném prostoru nebo jako černou kouli obklopenou materiálem.

Zřejmě nejblíže skutečnosti se dostal film Interstellar, který černou díru Gargantua zobrazil v trojrozměrném prostoru. Gargantua vznikla na základě konzultace s teoretickým fyzikem Kipem Thornem.

Vize ve filmu je zjednodušená pro diváka, oproti teoretickým modelem je všude stejně jasná, vynechává i některé aspekty ohnutí světla při černé díře, a oproti simulacím je i velmi symetrická.

Již velmi brzy se možná dozvíme, jak černá díra vypadá ve skutečnosti díky pozorování teleskopem, který kromě obří černé díry v naší Mléčné cestě zkoumal ještě jednu větší v galaxii Messier M87. Dále čtěte: (Nově objevená obří černá díra ukrývá tajemství počátků vesmíru).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu