Japonská sonda provedla unikátní operaci stovky milionů kilometrů od Země

Hajabusa je japonská vesmírná sonda zkoumající vzdálený asteroid
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
27. února 2019 07:28 / Internet
  2   0
Japonská vesmírná sonda Hajabusa 2 koncem minulého týdne úspěšně přistála na povrchu 340 milionů kilometrů vzdáleného asteroidu Ryuga a odebrala vzorky z jeho povrchu. Poté se vydala na oběžnou dráhu kolem tělesa, kde setrvá do konce letošního roku.

V pátek přistála vesmírná sonda Hajabusa 2 na asteroidu Ryuga vzdáleném asi 340 milionů kilometrů od Země. Během mise japonské vesmírné agentury JAXA sonda odebrala z povrchu tělesa vzorky a poté se opět vzdálila na jeho oběžnou dráhu.

Přípravné manévry začaly ve středu, kdy sonda zahájila sestup ze své parkovací pozice ve výšce zhruba dvacet kilometrů nad povrchem. Po přistání na předem připravené plošině došlo k samotnému odběru vzorků pomocí speciální sací hadice.

Experti z JAXA vybrali pro přistání místo označované jako L08-E1. Nachází se v blízkosti rovníku asteroidu mezi krátery Kontár a Brabo. Samotná operace probíhala automaticky, protože povely ze Země by putovaly k sondě příliš dlouho.

Vzorky z povrchu asteroidu byly odebrány pomocí zajímavé techniky. Ze sběrné hadice totiž sonda vystřelila speciální projektil z tantalu, který dosahoval rychlosti 300 metrů za vteřinu. Horninu, kterou při nárazu projektil odlomil, potom sonda nasála a uskladnila.

Japonsko plánuje během mise ještě další dvě přiblížení pro sběr vzorků. Během posledního pokusu chtějí vědci získat materiál z hloubky. Na povrch proto z výšky půl kilometru vystřelí sonda projektil, který vytvoří kráter. Z jeho dna pak sonda vzorek odebere.

Hajabusa 2 dorazila k asteroidu po tři a půl roku dlouhé cestě loni v červnu. Na povrch tělesa už předtím dopravila kontejner MINERVA-II 1 s dvojicí robotů pojmenovaných Rover-1A a Rover-1B a také německý přistávací modul MASCOT. Sonda má ještě kontejner MINERVA-II 2, ve kterém je robot Rover-2, přistání na povrchu je plánováno na červenec. Dále čtěte: (Sonda zachytila unikátní video z povrchu komety. Sněhová bouře to není).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu