Biologové na Galapágách objevili tvora, který byl považován více než sto let za vyhynulého
Vědci přinášejí dobré zprávy v podobě znovuobjevení vyhynulého druhu želvy z Galapág. Během tohoto měsíce zde totiž biologové objevili želvu, o které se vědci domnívali, že už před 112 lety vyhynula. Přesto se jedna skrývala v odlehlé části ostrova mezi lávovými poli. A vědci doufají, že by nemusela být poslední svého druhu.
Na galapážském ostrově Fernandina želvu po dlouhém pátrání objevili mezi lávovými poli. Jednalo se o dospělou samici druhu Chelonoidis phantasticus. Objevená samice přežívala v mimořádně obtížných podmínkách.
„Pro Galapágy je to zřejmě největší objev století. Želvy z ostrova Fernandina jsme už sto let považovali za vyhynulé kvůli vulkanické aktivitě,“ uvedl k objevu zoolog Washington Tapia, který byl za pátrání po želvě zodpovědný.
Biologové ve zprávě také uvedli, že želva přežívala v naprosto izolované kapse vegetace. Želvu proto vědci převezli do rezervace na vedlejším ostrově, kde má dostatek jídla a pitné vody.
Na ostrov Fernandina se ale plánují co nejdříve vrátit a pátrat dál – není totiž vyloučeno, že Fern nebyla jediným zástupcem svého druhu. I v případě neúspěchu ale není konec nadějím. Vzhledem k tomu, že samici je kolem sto let, vědci předpokládají, že se mohla v minulosti spářit. Dále čtěte: (Pytláctví v Africe je na ústupu. Nosorožci mají šanci na přežití).