Odlamuje se obří kus Antarktidy. Celá vědecká stanice musela být evakuována

 Země a Příroda 
05. března 2019 22:26 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Ledovec Brunt se odlamuje a musela být evakuována výzkumná stanice Internet
Vědci z Velké Británie museli uzavřít a evakuovat výzkumnou stanici Halley v oblasti Antarktidy poté, co se začala odlamovat obrovská část masy z ledovce Brunt. Praskliny se stále zvětšují a vědci napjatě očekávají, kdy se definitivně část oddělí.

Velká Británie musela uzavřít a evakuovat svou výzkumnou stanici u ledovce Brunt na Antarktidě. V oblasti se totiž začal oddělovat ledovec od pevniny. Jedná se o území, kterému se říká Halley, a stejně tak se jmenuje i vědecká základna.

V této arktické oblasti se zřídkakdy teploty dostanou nad nulu, v zimě tam většinou bývá minus 20 a někdy i minus 55 stupňů Celsia. Velká Británie má na tomto místě výzkumnou stanici od poloviny 20. století.

Stanice byla budována již několikrát, a pokaždé se posunula dále od oceánu. Existence stanice je ohrožena již několikátým rokem kvůli nestabilnímu ledu, přes zimu je zavřená. Výzkumníci se na stanici chtějí vrátit na přelomu října a listopadu, když se na Antarktidě začne převracet polární noc do polárního dne.

Výzkumná stanice Halley je zaměřena na zkoumání slunečního záření a jeho vlivu na Zemi, a vypadá to, že se data budou sbírat dál, protože přístroje poběží díky vzduchové mikroturbíně.

Podmínky pro výzkum v oblasti ztěžuje zejména oteplování oceánů, které destabilizuje ledovou masu. To dokazují také záběry NASA, s jejichž pomocí vědci předvídají, kdy se jaký kus ledu odlomí.

Samotný ledovec se začal oddělovat již před několika lety, kdy se objevila prasklina zvaná Helloween. Trhlina začíná u pobřeží, v oblasti zvané McDonaldovy ledové vrásky, což je část ledovce, kde led není rovný. Další postup trhliny sledují vědci satelitními snímky a pomocí GPS stanic. Dále čtěte: Kvůli změnám klimatu vznikl projekt, který dohlédne na dostatek potravin v blízké budoucnosti.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím