Záhada mrtvé velryby objevené hluboko v brazilském pralese. Biologové nechápou, jak se tam dostala

Mrtvý keporkak byl objeven v brazilském pralese
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Záhady a tajemství 
28. února 2019 06:45 / Internet
  7   1
Brazilští biologové zaregistrovali na internetu skutečně zvláštní video, na kterém byla zachycena mrtvá velryba v pralese mezi mangrovníky. Ihned bylo jasné, že se jedná o naprosto neobvyklou událost a experti se vydali na místo. Proč se asi osmimetrová velryba na tomto místě ocitla, stále zůstává záhadou.

Video, na kterém hejno mrchožroutů hoduje na přibližně osmimetrovém keporkakovi uprostřed pralesa, zveřejnili místní lidé a brazilští biologové se ihned vydali na místo. Proč se asi dvanáctiměsíční mládě pohybovalo tak daleko od svého přirozeného místa výskytu v zimních měsících, však stále zůstává záhadou.

Když biologové dorazili na místo na severobrazilském ostrově Marajó u ústí řeky Amazonky, skutečně v hustém porostu objevili mládě keporkaka. Na tomto ostrově sice převládá deštný prales, ale zároveň se nachází na břehu Atlantského oceánu.

Podle expertů byl mladý keporkak mrtvý už několik dní, dokud ho oceán nevyplavil na ostrově. Tělo uhynulého plejtváka tak nejspíš vyvrhl příliv a zanechal ho asi patnáct metrů od pláže.

„Stále si nejsme jistí, jak se na souš dostal. Ale hádáme, že plul blízko pobřeží a příliv, který byl docela silný posledních pár dní, ho sebral a hodil do vnitrozemí, do mangrovníků,“ uvedli biologové.

Vědcům ani tak nevrtá hlavou samotný fakt, že keporkaka nalezli uprostřed pralesa, ale to, že se nachází přibližně 7 tisíc kilometrů od míst, kde se tito tvorové běžně v zimním období vyskytují. Hejna keporkaků totiž migrují na jižní polokouli, kde nedaleko Antarktidy nacházejí dostatek potravy. Tedy téměř 6 500 kilometrů od místa, kde se tělo plejtváka našlo.

Vědci se domnívají, že mladý keporkak se buď srazil s lodí a mohl být dezorientován, nebo byl omylem chycen do sítě. Tělo mrtvé velryby tak podrobují výzkumu, aby tuto skutečnost mohli potvrdit. Kostru ale vědci rozloží a převezou do muzea přírodních věd ve městě Belém, kde ji budou nadále zkoumat. Dále čtěte: (Vědci sestrojili unikátní robotickou fosilii. Chtějí studovat pohyb prehistorických tvorů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým...

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu