Prastarý led ukrytý pod povrchem Antarktidy ukrývá velmi cenné informace

Led může vědcům odhalit důležité poznatky z dějin planety
 Země a Příroda 
26. května 2019 10:31 / Internet
  0   0
Ledové jádro Antarktidy je jedinečným archivem klimatických dějin Země a vědci tak mohli nahlédnout až osm set tisíc let zpět. Existují samozřejmě i další způsoby, jak vědci mohou nahlédnout do historie naší planety. Například skrz nánosy sedimentů v mořích, ale v ledu se ukrývají opravdu jedinečné detaily.

Několik vědeckých skupin brázdí Antarktidu s cílem najít co nejstarší ložisko ledu a dozvědět se ještě více z minulosti naší planety. Ještě nedávno byly nalezeny nejstarší „ledové archivy“, díky kterým mohli vědci nahlédnout přibližně osm set tisíc let zpět.

Odhodlání vědců dozvědět se více o naší planetě je obrovské, a proto v současné době stále vyhledávají za pomoci vrtných zařízení nová ložiska, která by mohla ukrývat led milion nebo více let starý.

Existuje však arktická skupina, která používá zcela odlišnou metodu lokalizace prastarých ledových oblastí, díky které získala výrazný náskok nad ostatními. Místo, aby vyhledávala místa, kde se hluboko pod povrchem nachází led, zaměřuje se na vzácné oblasti, kde byl led z hlubin vytlačen na povrch. Již v minulosti tato skupina objevila vzorky staré více než jeden milion let.

Nedávno na tiskové konferenci odhalila neuvěřitelné výsledky jejího druhého bádání a přinesla základní data o klimatu Země staré 2,7 milionu let, čímž překonala svůj původní rekord téměř trojnásobně.

Vědecký tým uvedl, že led je poměrně polámaný a pomíchaný s kusy ledu starými zhruba 800 tisíc až 1 milion let, takže určit přesné množství a stáří vzorku zabere vědcům poměrně dlouhou dobu. Vědci ale již nyní určili vzorek starý až 2,7 milionu let, který v současné době analyzují a určují přesné stáří na základě izotopů argonu. Následně budou získávat data o hodnotách a koncentracích skleníkových plynů zachycených ve vzduchové bublině, a také zkoumat ukazatele o teplotě oceánu.

Jedním z důvodů, proč jsou pro vědce tyto vzorky tolik atraktivní, je skutečnost, že intervaly, kdy na Zemi byla doba ledová, se před 1,2 milionem let výrazně změnily, a odborníci pátrají po tom, co bylo příčinou. Vědecký tým na závěr konference uvedl, že od třetího pokusu očekává ještě daleko starší vzorky ledu, než mají nyní. Dále čtěte: Vědci zanedbali během výzkumu důležitou skutečnost. Upozornila je až satelitní data.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Je to tank, který plave jako loď, nebo člun, který střílí jako tank? Indonésie staví tankový člun

Dům a zahrada

Jak pěstovat krásné fuchsie. Zvládnou to i méně zkušení pěstitelé

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Zavřít reklamu