Oceány se ohřívají závratnou rychlostí. Hrozí nárůst přírodních katastrov a narušení důležitých ekosystémů
Vědci zjistili, že vody světového oceánu se ohřívají mnohem rychleji, než se předpokládalo. Tento neblahý jev může přitom velmi negativně ovlivnit život na naší planetě. V důsledku ohřívání oceánu může totiž rychleji stoupat hladina a mohou být ovlivněny také podmořské ekosystémy.
Nyní podle analýzy roste teplota v oceánu o více než 40 procent rychleji, než jak uváděla pět let stará studie mezinárodního vědeckého panelu OSN. Podle vědců navíc teplotní výkyvy dosáhly během pětiletého období rekordních hodnot.
Experti také potvrdili, že rok 2018 byl z hlediska světových oceánů nejteplejší rok v historii měření. Oceány přitom hrají klíčovou roli při regulaci klimatu na zemi, vstřebávají více než 90 procent nadbytečného tepla zachyceného skleníkovými plyny v atmosféře.
Většina vstřebaného tepla se podle výzkumníků drží v horní hranici vodního sloupce do hloubky přibližně 700 metrů a v oceánech lze tak velice dobře sledovat vliv lidí na globální oteplování vod.
Teplejší oceány mohou podle vědců způsobit silné deště, bouře, hurikány, ale také vymírání korálových útesů a jiných podmořských ekosystémů. V důsledku oteplování také budou rychleji odtávat ledovce, což bude zvyšovat hladinu moří a ovlivňovat život v přímořských oblastech.
Vědci data čerpali ze sítě tisíců robotických sond označených Argo, které sbírají informace o množství tepla uloženého v oceánech ve vrstvách až do hloubky dvou kilometrů.
Podle závěru studie bude také záležet na snižování hladiny skleníkových plynů v ovzduší, což se stále příliš nedaří. Podle Světové meteorologické organizace množství oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v atmosféře v roce 2017 dosáhlo dalších rekordních hodnot. Vědci také nedávno přišli na způsob, jak velmi kontroverzním způsobem odrážet sluneční záření, čímž by mohli pomoci ochladit naši planetu.