Sonda Insight poprvé zaznamenala zemětřesení na Marsu

Sonda na Marsu zachytila zemětřesení
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
25. dubna 2019 16:12 / Internet
  0   0
Sonda Insight, která koncem loňského roku přistála na Rudé planetě, vůbec poprvé zaznamenala pod povrchem zemětřesení. Díky palubnímu seizmografu tak sonda vyvrátila léta spekulací o tom, zda na Marsu zemětřesení existuje nebo ne.

Unikátní informaci o existenci zemětřesení na Marsu zveřejnilo francouzské Národní středisko pro výzkum vesmíru (CNES), kterému přístroj SEIS na měření seizmických vln patří. Tento citlivý přístroj je součástí sondy Insight, kterou provozuje americká NASA.

„Měsíce jsme čekali na první marsotřesení a je strhující mít konečně důkaz, že Mars je stále seizmicky aktivní,“ uvedl Philippe Lognonné, vedoucí výzkumník týmu SEIS.

Palubní seizmograf zaznamenal celkem čtyři otřesy, z nichž hlavní se odehrál 6. dubna. Tento otřes zachytili oba z přístrojů, jak nízkofrekvenční, tak vysokofrekvenční. Další otřesy se podle střediska staly 14. března a 10. dubna. U těchto menších otřesů se podle vědců mohlo jednat také o dopad meteoritu.

Otřesy na Rudé planetě v minulosti zaznamenaly také sondy Viking, ale přístroje, kterými sondy byly vybaveny, nebyly příliš citlivé, a proto se objevu nepřikládala taková váha.

Sonda Insight přistála na Marsu loni v listopadu a bývá označována za přelomový projekt, protože je prvním pozemským zařízením, které zkoumá Mars přímo pod povrchem. Jejím cílem je sledování seizmické aktivity a měření tepelného toku v planetární kůře. Experti si také slibují, že sonda potvrdí přítomnost tekoucí vody pod povrchem planety. Dále čtěte: Vědci mají nové poznatky z pozorování černé díry v srdci naší galaxie.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Psí plemena, která poměrně dobře snáší teplé počasí

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Zavřít reklamu