Naděje pro všechny, kdo nesnáší zubaře. Zbaví se konečně lidstvo trápení se zuby?

 Věda a Výzkum 
17. prosince 2018 11:15 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
K zubařům prostě nechodíme rádi Shutterstock
Známá písnička ze šedesátých let v podání Miloše Kopeckého nám sdělovala, že žralok zuby má jak nože. A není divu. Žralokům zuby dorůstají po celý život, a tak mohou být stále ostré. Člověk bohužel takové štěstí nemá.

Když se nad tím zamyslíme, tak se nemůžeme zbavit dojmu, že matka příroda, v mnohých případech geniální konstruktér, se zrovna v případě lidského chrupu zrovna moc nevyznamenala. Vypadají nám „mlíčňáky“, narostou druhé zuby a s těmi si musíme vystačit už do konce života. Problém je, že mnohdy, přes veškerou péči, si s nimi nevystačíme. A pak nastává martyrium dlouhých sezení v zubařském křesle, bolesti a nemalých finančních nákladů na pořízení zubních protéz nebo implantátů. A tehdy mnohé z nás napadá, proč nám nemohou narůst ještě třetí zuby.
 
Ale vědecký výzkum jde kupředu mílovými kroky, a tak se objevila zpráva, že profesor Jeremy J. Mao z Kolumbijské univerzity v USA přišel na způsob, jak nechat narůst pacientovi nové zuby i poté, kdy mu ty druhé už vypadaly. 

Pan profesor říká, že s jeho novou technologií bude možné „vypěstovat“ třetí zuby v jakémkoli věku. Metoda je založená na pěstování nového zubu přímo v alveolu, tedy zubním lůžku. Zubní lůžka jsou umístěna v alveolární kosti a jejich funkcí je nést zuby a poskytovat jim oporu. Vlastní zubní lůžko je tvořeno tenkou stěnou alveolární kosti.

Vědec postupoval tak, že vyrobil z přírodních materiálů základ zubu a vložil do něj stimulátor růstu. Tento „zárodek zubu“ poté zavedl pokusnému zvířeti do prázdné jamky po zubu. V průměru do dvou měsíců pokusným zvířatům vyrostl z tohoto zárodku zub, který se spojil s okolním vazivem.

Podle této metody se má do čelisti pacienta implantovat forma z kompatibilních polymerů s množstvím kanálků zaplněných látkami, které budou stimulovat růst buněk. Tyto faktory pak umožní vlastním kmenovým buňkám pacienta produkovat tkáň zubu, a to v přesně určeném tvaru tak, že výsledkem je plnohodnotný zub. O bezbolestném způsobu léčení zubních kazů jsme psali zde.

Zkoušená metoda má pochopitelně i své nedostatky. Nedá se totiž aplikovat kdykoli. Existence zubního lůžka je vázána na existenci chrupu. Po ztrátě zubů alveolární výběžek atrofuje a často úplně vymizí. Maovu metodu lze tedy využít pouze v případě, že zubní lůžko ještě existuje.

Nová metoda se nachází ve fázi testování. Zatím není zřejmé například to, zda nenastanou vážné zdravotní komplikace, když takto pěstovaný zub tělo odmítne. I tak se však jeví tento výzkum jako velice nadějný. Máte-li však termín u svého zubaře někdy v dohledné době, pak vám bohužel tato metoda k novému zářivému úsměvu zatím nedopomůže.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda