Žije ještě Nessie, záhadný tvor z jezera Loch Ness?

 Záhady a tajemství 
17. listopadu 2017 16:36 / Bronislava Silná
  6   0
📷
2 fotografie v galerii
Turisté obvykle sledují hladinu jezera marně Shutterstock
Lochnesská nestvůra patří mezi nejčastěji zkoumané záhadné tvory. Je ale vůbec ještě naživu? Žila někdy, nebo je jen výplodem fantazie? Pokusíme se předložit dostupná fakta.

Historie

Do dávných časů sahá vyprávění o sv. Kolumbovi, který měl v roce 565 zachránit jednoho muže, kterého napadla příšera poblíž řeky Ness. Zájem se objevil v moderní historii po článcích D. Mackenzieho z roku 1871. Následující léta byla hlášena řada pozorování tvora, který byl obvykle spatřen ve vodě. V roce 1933 ho ale spatřil manželský pár, který jel kolem jezera autem. Tvor se plazil přes cestu, auto muselo zastavit a Nessie, jak bývá tvor nazýván, pak zmizela v jezeře. Opět pokračovalo období občasného sledování zvláštního zvířete, které údajně obývá skotské jezero.

Výzkum

Ve snaze přijít záhadě na kloub se pořádají různá pozorování a vědecké výpravy. Na stránkách věnovaných tomuto fenoménu lze najít seznam pokusů o zjištění tvora pomocí sonaru, který se běžně užívá pro sledování okolí lodí a pro výzkum. Některá pozorování byla negativní, jiná pozitivní. Existuje samozřejmě řada svědectví o spatření lochnesky. Existují dokonce fotografie. Vědecká i amatérské komunita se ovšem dělí na zastánce a odpůrce. Odpůrci tvrdí, že fotografie jsou upravované, případně že zachycený objekt je ve skutečnosti něčím docela jiným. Natočen byl i film, který zachytil domnělou lochnesku, jak odplouvá po jezeře. Detailním rozborem záznamu se ale mnozí kloní k tomu, že šlo o loďku.

Poslední výskyt

Pokud si myslíte, že Nessie už dlouho nikdo neviděl, není to tak docela pravda. Hodně sledování bylo sice z šedesátých let, ale objevují se další z roku 1973 a 1979. Pak se zvíře dlouho neukázalo, ale další sledování je z roku 1993, kdy sledoval milenecký pár zvíře po celých deset minut jak pohybuje dlouhým krkem a následně mizí pod hladinou. Léta 1996 a 1997 jsou velmi bohatá na sledování příšery z jezera Loch Ness. V období následujícím se však ukazovala stále méně. Poslední sledování je z roku 2011. Šlo o krátké sledování. Objekt po chvíli zmizel, čímž ale také zmizela myšlenka, že šlo o loďku nebo kajak.

Možná vysvětlení

Zastánci existence záhadného tvora pochopitelně tvrdí, že jde o přeživšího prehistorického ještěra, který v jezeře vydržel i navzdory nepřízni času a snaze ulovit vše, co se dá sníst. Jezero Loch Ness je dlouhé celých 38 km, široké asi 3 km a celých 230 m hluboké. Navíc je propojeno s dalšími jezery. Představa, že v jezeře žije zvíře, které uniká pozornosti, je tedy myslitelná. Navíc bychom ale museli vzít v potaz fakt, že nemůže jít o jeden exemplář, protože sledování jsou z různých období. Tvorové by se tedy museli v jezeře množit a jejich počet by musel být vyšší.

Odpůrci všechna sledování zlehčují. Fotografie jsou falzifikáty, filmový záznam zachytil loďku a sonary nebyly průkazné. Existují ale i vysvětlení, která nezpochybňují, že lidé něco viděli, spíš se objevují jiná vysvětlení toho, co bylo sledováno. Jedna verze hovoří o tuleních, kteří se dostali do jezera. Další počítá s náhlým objevením potopeného stromu. Jiná verze předpokládá seizmickou aktivitu, která způsobí vzedmutí hladiny i zvláštní zvuky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Jak na dlouhé a husté řasy bez návštěvy kosmetičky. Stačí vám správná výživa

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu