Naděje pro lidi trpící obezitou? Injekce se směsí hormonů, chlad i nikotin

 Věda a Výzkum 
10. srpna 2019 17:30 / Terezie Zamlynová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Obezita je ohromný problém současnosti, vědci hledají cesty, kde se dá Shutterstock
Západní svět zužuje v současné době pandemie obezity. Nevyhýbá se ani Česku. Obézních je u nás podle statistik 71 procent mužů a zhruba 57 procent žen. V jiných zemích jsou čísla také alarmující. Obézní je jeden ze čtyř Britů, dva z pěti Američanů. Není divu, že se hledají různá, ideálně efektivní a levná řešení, jak nadváhu a obezitu porážet.

Ukazuje se však, že léčba obezity je stále svízelná. Už se používá celkem často bypas žaludku, kdy dojde k vyřazení části tenkého střeva z procesu vstřebávání potravy nebo takzvaná tubulizace žaludku, což je chirurgické odstranění velkého zakřivení žaludku. Zastavit obezitu pronikající i mezi děti, se však definitivně nedaří.

Jmenované zákroky jsou sice velmi účinné, dokážou snížit tělesnou hmotnost a zlepší také třeba hladinu cukru v krvi, stává se ale, že jsou doprovázené nepříjemnými vedlejšími účinky. Třeba   zvracením, bolestí břicha nebo chronickými nevolnostmi. Teď se tedy, zdá se, blýsklo na lepší časy.

Spásu přinesou hormony?

Britští vědci spolu s lékaři vyvinuli nový léčebný postup, který by měl pomoci obézním pacientům váhu snížit. A to zcela bez popsaných nepříjemných vedlejších účinků.

Jde o postup založený na injekci směsi tří vybraných hormonů, označované jako GOP. První testy už novinku pro lidi velikostí XXL (a větších) už byly provedeny na skupince 61 diabetiků i pacientů ohrožených diabetem. Výsledky pak byly následně srovnány s výsledky pacientů s bypassem žaludku, dietou a placebem.

A by důvod k radosti. Léčba hormonálními injekcemi GOP ukázala, že je výrazně účinnější než placebo a u sledovaných vybraných pacientů bylo dosaženo snížení jejich váhy v průměru o 4,4 kilogramy za měsíc. I když jsou spokojeni. Cení si toho, že nedochází k žádným vedlejším účinkům.  

Obezita se léčí mnoha způsoby – třeba i nikotinem a zimou

Jelikož člověk postižený obezitou nerad mění své návyky, bývá léčba zdlouhavá, náročná a často nepříliš úspěšná. Změny stravovacích návyků a životosprávy ne každý je zvládne. Není tedy divu, že vědci po celém světě hledají různé metody a prostředky, kterými by nadbytečná kila porazili, aby to tlouštíky co nejmíň bolelo.

Před rokem se začalo proto také mluvit o léčbě, která by zahrnovala hned dva metabolické procesy podporující snižování tělesné hmotnosti. V prvním případě jde o reakci těla na vystavení organismu chladu, v druhém pak o kouření tabáku.

Aby se tyto procesy podařily nasimulovat pro vědecké účely, použili odborníci chemické látky.

Zima může ale probouzet hlad. Co s tím?

Vycházeli z toho, že lidé mají sklon spotřebovávat zásobní látky a energii, když jsou vystaveni chladu. Tuto reakci organismu dokáže velmi účinně vyvolat syntetická látka zvaná icilin. Její aplikace vyvolává extrémní pocit chladu. Háček je však v tom, že vedlejším účinkem reakce na chlad je také velká chuť k jídlu.

A tak se zúročilo to, že proti apetitu umí sehrát svoji roli kouření tabáku. A nová léčba byla na světě!

Tuto léčbu obezity doplňuje tedy látka dimethylfenylpiperazin (DMPP), která působí na molekulární úrovni stejně jako nikotin. Výsledkem je takzvaná biochemická cigareta. Testy byl provedené zatím jen na myších. Účinnost byla u nich však prokázána. Jak bude působit na lidi tento metabolický mix zatím není jasné, výsledky dosud zveřejněny nebyly.

Lidé s vysokou váhou jsou vystaveni mnoha rizikům

V dnešní době nejsou lidé s nadváhou ničím výjimečným. Američtí vědci však již před dvěma roky přišli na to, že nadváha či přímo obezita zvyšuje riziko nejméně u 13 typů závažných nádorů. Týká se to rakoviny mozku, jícnu, štítné žlázy, žlučníku, žaludku, slinivky, ledvin, dělohy nebo rakoviny tlustého střeva.

Není tedy asi překvapiv, že celkem 40 procent případů rakoviny, které jsou diagnostikovány v USA, má těsnou spojitost s nadváhou.

Donedávna se přitom vědělo, že nadváha škodí srdci a oběhové soustavě nebo že úzce souvisí s rozvojem cukrovky. Těsná spojitost s mnoha případy rakoviny je ale alarmující.

Důvodem je zřejmě vztah obezity k zánětům probíhajícím v těle, a rovněž zvýšení hladiny některých hormonů. Jak záněty, tak i hormony přitom mohou výrazně zesílit riziko výskytu nádorů. Čtěte také: Základem zdraví je dobré zažívání. Na stavu našich střev záleží víc, než si možná myslíte

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod