Senzační úspěch archeologů. Georadar zobrazil pod povrchem nečekaný objekt

Vikingové podnikali na svých lodích loupeživé i objevné výpravy
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Objevy 
18. října 2018 10:45 / Shutterstock
  2   0
Georadar, tedy přístroj, který měří a rozlišuje struktury pod povrchem země a získaná data ihned zobrazuje na obrazovce. Archeologové, ale i jiné profese tak vidí, co se pod zemí nachází.

A právě s použitím tohoto přístroje učinili norští archeologové při průzkumu pohřebiště z doby vikingů nečekaný nález. Zhruba půl metru pod povrchem jim georadar zobrazil strukturu, která tvarem odpovídá vikinské lodi. Nález učiněný jihovýchodně od Osla je o to vzácnější, že z vikinského období jsou v Norsku pouze tři zachovalé pohřební lodě.

Vikingové, skandinávští mořeplavci, v době od osmého do jedenáctého století naháněli hrůzu svými loupeživými nájezdy obyvatelům příbřežních oblastí západní i jižní Evropy. Se svými válečnými loděmi, drakkary, se vydávali nejen na loupeživé, ale i objevné výpravy nejen podél pobřeží. Jako první založili osady v Grónsku a byli to právě vikingové, kteří s největší pravděpodobností objevili kolem roku 980 Ameriku.

Drakkar, jednořadá válečná veslice se sklopným stěžněm a velkou příčnou ráhnovou plachtou, byl ovládán kormidelním veslem. Nejčastější délka lodě byla 30 až 40 metrů, i když jsou známy menší i ještě delší. Drakkar se vyznačoval snadnou ovladatelností, rychlostí a odolností proti nepřízni počasí a díky nízkému ponoru mohl plout proti proudu řek daleko do vnitrozemí. A v těchto lodích byli také při staroseverském pohřebním obřadu pochováváni vikinští králové a náčelníci se svým vlastnictvím určeným pro posmrtnou cestu.

V Norsku byly zatím objeveny jen tři zachované pohřební lodi a poslední nález pochází z Osebergu u Osla už z roku 1903. Podle obrysů měří nově objevená vikinská loď v Haldenu, i bez chybějící přídi a zádi, na délku 20 metrů. To z ní činí jednu z nejdelších vikinských lodí odhalených v Norsku. O vzácném objevu v Německu se dočtete v tomto našem článku.

Podle archeologů by mohl nový objev poskytnout cenné informace o expedicích zkušených vikinských mořeplavců. „Potřebujeme více objevů, abychom byli schopni říct, jak tyto lodi vypadaly a jak se na nich vikingové plavili,“ uvedl archeolog Knut Paasche z norského ústavu pro výzkum kulturního dědictví.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu