Klon tchoře černého zachrání svůj vymírající druh. Samička Elizabeth oslavila v ochranářském centru své první narozeniny
Elizabeth byla naklonována z buněk thoře uhynulého před 35 lety. Oslavila své první narozeniny a letos na jaře ji čeká první páření s vybraným samcem. Pokud se samičce narodí zdravá mláďata, půjde o první zabránění vyhynutí ohroženého druhu s pomocí klonování.
V případě úspěšnosti experimentu by podle informací na webu Mongabay mohlo být klonování nadějí pro další druhy ohrožené úbytkem zástupců v populaci, například pro nosorožce. Podle některých ekologů to ale může vést k tomu, že se budou vědci snažit zachránit jen několik druhů na místo ochrany celých ekosystémů.
Klonování je nesmírně obtížné
Pokračování v klonování bude obtížné. Je totiž důležité, aby byl zachován kvalitní genetický materiál a klonovaný jedinec nesmí být příbuzný žijících zvířat. Celý proces navíc musejí doprovázet přípravy fungujícího ekosystému pro nová, časem se rozmnožující zvířata.
Klonování má další háček. Podle specialistky na záchranu ohrožených druhů Barbory Durrantové ze zoologické zahrady v San Diegu se klonování u některých druhů osvědčilo lépe než u jiných a vědci netuší, proč tou tak je. Odborníci musejí vyvinout podle jejích slov pro zvýšení šancí na úspěch jedinečný přístup pro každý druh a zvíře. Klonování tedy bude předmětem dalších výzkumů a experimentů.
Vědci kromě tchoří samičky naklonovali také koně Převalského, který dostal jméno Kurt. Byl naklonován ze 40 let zmražených buněk. Aby se mohl Kurt rozmnožovat, musí ještě dospět. V roce 2023 by se k němu dokonce mohli přidat naklonování sourozenci.
Zdroj: Mongabay.