Vědci varují, že pokusy s urychlováním částic mohou způsobit černou díru, která začne pohlcovat naši planetu

Implodující planeta pohlcuje svou vlastní hmotu
 Věda a Výzkum 
07. října 2018 09:35 / Internet
  1   1
Jeden z předních světových astronomů varuje, že urychlovače částic jsou nepředvídatelné a v krajním případě mohou způsobit vytvoření černé díry. Většina expertů však pokusy s urychlováním částic považuje za bezpečné, přestože debata na toto téma prakticky neustala od jejich vzniku.

Od doby, co byly postaveny velké urychlovače částic, jako je Velký hadronový urychlovač (Large Hadron Collider), začala se objevovat řada teorií o nebezpečí, které pro naši planetu mohou představovat.

Ve své diplomové práci astronom Martin Reese dokonce upozorňuje, že v extrémním případě se urychlováním částic může vytvořit černá díra, která začne pohlcovat celou planetu. Podle Reese by se tak planeta mohla smrsknout na objekt o velikosti fotbalového hřiště s nepředstavitelnou hustotou.

Urychlovače částic jsou velké a pracují s vysokou energií. Používají elektromagnetická pole k tomu, aby poháněla částice pohybující se téměř rychlostí světla. Jakmile částice dosáhnou těchto neuvěřitelných rychlostí, dojde k jejich vzájemné srážce. Vědci tak zkoumají, jak fungují základní částečky, které tvoří náš vesmír. Největším urychlovačem částic a také největším strojem na světě je Velký hadronový urychlovač ve Švýcarsku.

Podle některých expertů mohou tyto stroje vytvářet nepředvídatelné události, protože lidstvo nemá v této oblasti dostatečné zkušenosti. Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN), která Velký hadronový urychlovač provozuje, ale uvádí, že za osm let jeho provozu nedošlo k žádným potížím.

Stejně tak i světově uznávaný astrofyzik Stephen Hawking vyjadřoval podporu experimentů s urychlovači částic. „Stejné kolize, které uvolňují větší energii, se vyskytují v atmosféře Země milionkrát denně a nijak nám neškodí,“ uvedl před časem Hawking.

Atmosféra naší planety je neustále bombardována částicemi, které jsou poháněny různými silnými událostmi, které se dějí v celé naší galaxii i mimo ni. Tyto kolize jsou silnější než všechno, co člověk dokáže na Zemi vyrobit, a proto zatím není důvod k obavám. Dále čtěte: (Už čtyřicet let sonda při svém letu fotí vzdálený vesmír. A nese vzkaz pro mimozemské civilizace).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Seznamte se. Toto je největší letecký motor světa

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu