Podaří se zachránit jeden z největších darů přírody, bez kterého by byl náš život o mnoho smutnější?

 Věda a Výzkum 
10. října 2018 12:02 / Karel Kovka
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bez kakaových bobů bychom přišli i o lahodnou čokoládu Depositphotos
Dar přírody, který po svém zpracování přináší, bez rozdílu národnosti a pohlaví, radost lidem všech věkových skupin po celém světě. Kakaové boby a produkt z nich vyráběný. Čokoláda. Ale kvůli změnám podnebí na Zemi bychom mohli o toto sladké potěšení přijít.

Kakaovníky pocházejí pravděpodobně původně z Jižní Ameriky, ze svahů And. Dále na sever do Střední Ameriky je rozšířila Mayská civilizace. Následný produkt semen kakaovníků, tedy kakao, zřejmě jako první ochutnali španělští dobyvatelé, když pod Hernánem Cortézem dobývali Mexiko. Dobové kroniky uvádějí, že na slavnostní tabuli Montezumy II., vládce Aztéků, bylo podáváno kakao ve zlatých pohárech. A Španělé se rovněž podíleli na rošíření kakaovníků, když je dovezli do oblasti Zadní Indie a Španělské východní Indie.

Dnes pochází více než polovina světové produkce kakaových bobů z Pobřeží slonoviny a Ghany. Jenže kakaovníky, aby prospívaly a přinášely dobrou úrodu, potřebují především stálou či jen mírně kolísavou teplotu a dostatek vlhkosti. A zde je právě problém. Stále se zvyšující teploty a stále častější období sucha ničí plantáže kakaovníků a úroda kakaových bobů má již několik let klesající tendenci.

Někteří vědci se domnívají, že bude-li současné klima pokračovat či se dokonce zhoršovat, může se svět dočkat úplného vyhynutí kakaovníků, a to v řádu několika málo desítek let. O budoucnosti planety vzhledem ke klimatickým změnám se dočtete v tomto článku.

A tak vědci zkoumají, jak kakaovníky zachránit. Řešení spatřují v genetickém inženýrství. Drobná úprava genu by měla kakaovníky učinit silnějšími a odolnějšími tak, aby zůstaly zachovány i pro další generace. Rostliny by měly být touto metodou změněny do podoby méně náchylné k vnějším vlivům, a měla by se tak snížit jejich citlivost na vyšší teploty a delší období sucha. Metoda by mohla pomoci nejen kakaovníkům, ale všem rostlinám, které ohrožují právě změny klimatu, zvyšující se množství škůdců a nedostatek vody.

Doufejme tedy, že se metoda osvědčí a kakaovníky se podaří zachránit. Protože dovedete si představit svůj život bez, byť třeba jen občasného, lahodného kousku čokolády?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda