Je přenos myšlenek z člověka na člověka možný? Podle vědců určitě!

Nadpřirozené schopnosti lidí nejsou utopií
 Věda a Výzkum 
09. srpna 2018 11:20 / Depositphotos
  0   0
Kdo by občas nechtěl vědět, na co druzí myslí? Zatímco v minulosti byla telepatie považována za vzácnost, které rozumí jen šamané, dnes jde o čím dál častější jev, který si v mezilidské komunikaci pomalu buduje své místo. Podle vědců ji totiž ovládáme.

Asi každému se stalo, že na někoho myslí a daná osoba se sama najednou ozve. Náhoda? Aniž bychom si to uvědomovali, každý den jsme příjemci a odesílateli různých myšlenkových sdělení. Jde jen o to, jestli jsme jim příznivě nakloněni a jsme ochotni tuto "hru" hrát. Schopnost mimosmyslově komunikovat s námi totiž roste od narození. Ačkoliv není na první pohled zřetelná, je naší nedílnou součástí stejně jako například inteligence nebo charakter. 

Telepatické přenosy fungují nejlépe mezi blízkými osobami, ať už v rodině nebo partnerském vztahu. Na vzdálenosti přitom vůbec nezáleží, vše probíhá naprosto spontánně napříč městy, nebo dokonce státy. Ačkoli se mnozí domnívají, že jde o přenos konkrétních myšlenek, které si člověk ve své hlavě „přečte", není tomu tak. Ve skutečnosti jde totiž o přenos pocitů, které pak příjemce ve vlastní hlavě dekóduje. Do hry je v té chvíli zapojena také empatie, tedy umění vcítit se do ostatních, jež přenos daným jedincům podstatně ulehčuje.

Vědecké kapacity se však k celé záležitosti staví po svém. Celému, dosud nadpřirozenému jevu, chtějí dát jasné obrysy. V roce 2014 se proto započal výzkum, během nějž je vytvořen speciální algoritmus dekódující vnitřní hlas člověka. Ten se v naší hlavě spouští například při čtení či učení. Právě na jeho základě se vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley snaží vytvořit jakousi lékařskou protézu, která by usnadnila komunikaci paralyzovaným jedincům, kteří nemohou mluvit, ale jejichž mozek zůstává neporušen. A to tím, že důkladně mapují činnost mozku stojícího za naším vnitřním "rádcem". Vědci dokázali, že muži mají větší mozek než ženy. Znamená to však, že jsou muži chytřejší? Čtěte více.

Modernější postup zvolí skupinka výzkumníků z laboratoře Star Labs v Barceloně. Ti totiž za pomoci neinvazivních nástrojů uskuteční přenos myšlenky mezi vybranými subjekty přes půl zeměkoule. Odesílání informací má na starosti zařízení skládající se z elektro-encefalografické čepice, která dokáže zachytit signály z šedé kůry mozkové. Příjemce je naproti tomu vybaven transkraniální magnetickou simulační cívkou. A výsledek? K překvapení všech se i přes ohromnou vzdálenost podaří přenést nejen pohyby, ale za pomoci Morseovy abecedy také základní slova jako „ahoj" nebo „pták".

I když se nejedná přímo o telepatii, věda se k její podstatě posouvá čím dál víc.  

Erik Toman | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Rusko vystřelilo svoji hypersonickou raketu Zirkon. Dosáhne neuvěřitelné rychlosti

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu