Korálové útesy mají nového, hodně překvapivého nepřítele

Ohrožené korálové útesy by mohlo spasit masové vybíjení krys
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
30. července 2018 12:15 / Shutterstock
  0   0
Korálové útesy mají podle vědců nového nepřítele, kterým jsou poněkud překvapivě krysy. S tímhle poněkud závěrem přišel vědecký tým, který zkoumal podmínky na Čagoských ostrovech.

Voda kolem atolů bez krys je prý mnohem bohatší na živiny a je v ní větší rybí populace. Podle studie publikované v prestižním magazínu Nature draví hlodavci totiž na ostrovech likvidují ptáky. Jejich trus je přitom v oceánu významným zdrojem potravy. Ptáci totiž při hledání jídla nalétají až stovky kilometrů a zpátky do hnízd tak zanáší různorodé živiny. Krysy ale tenhle ekosystém ničí.

Patrné je to právě na Čagoských ostrovech, které leží v Indickém oceánu jižně od Malediv. Souostroví je neobydlené a zvířata tam nejspíš zavlekly lodě, nebo připluly na kusech vraků. Některé atoly na Čagoských ostrovech ale zůstaly ušetřeny a právě to dalo vědcům možnost oba druhy ostrovů porovnat.

Výzkumníci uvádí, že stopy ptačího trusu našli třeba na řasách a v mořských houbách, které na útesech rostou. Profesor Nick Graham z univerzity v Lancasteru zmiňuje i rozdíl mezi rybami. Ty, co žijí u ostrovů bez krys, jsou prý na svůj věk mnohem větší a je jich mnohem víc. Zajímá vás podmořský život? Podívejta se na monstra z hlubin, ze kterých běhá mráz po zádech.

V korálových útesech žije třetina všech oceánských živočišných druhů. Podle profesora Grahama jde proto o ideální místo pro výzkum mořského života. Je tu ale i více hledisek - například ekonomické.

Útesy přitahují turisty a ekonomika na řadě ostrovů je na cestovatelích závislá. Množství turistů ale jejich ekosystém ničí také. Hlavním příkladem je plastový odpad, který se kolem atolů usazuje a postupně způsobuje smrt všech živočichů.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Postavit ohniště není žádný problém. Musíte dodržet jen pár zásad

Cestování

Plnou parou do léta. Nejkrásnější italské pláže, které by byl hřích nevidět

Zavřít reklamu