Korálové útesy mají nového, hodně překvapivého nepřítele

 Věda a Výzkum 
30. července 2018 12:15 / Jitka Jahodová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Ohrožené korálové útesy by mohlo spasit masové vybíjení krys Shutterstock
Korálové útesy mají podle vědců nového nepřítele, kterým jsou poněkud překvapivě krysy. S tímhle poněkud závěrem přišel vědecký tým, který zkoumal podmínky na Čagoských ostrovech.

Voda kolem atolů bez krys je prý mnohem bohatší na živiny a je v ní větší rybí populace. Podle studie publikované v prestižním magazínu Nature draví hlodavci totiž na ostrovech likvidují ptáky. Jejich trus je přitom v oceánu významným zdrojem potravy. Ptáci totiž při hledání jídla nalétají až stovky kilometrů a zpátky do hnízd tak zanáší různorodé živiny. Krysy ale tenhle ekosystém ničí.

Patrné je to právě na Čagoských ostrovech, které leží v Indickém oceánu jižně od Malediv. Souostroví je neobydlené a zvířata tam nejspíš zavlekly lodě, nebo připluly na kusech vraků. Některé atoly na Čagoských ostrovech ale zůstaly ušetřeny a právě to dalo vědcům možnost oba druhy ostrovů porovnat.

Výzkumníci uvádí, že stopy ptačího trusu našli třeba na řasách a v mořských houbách, které na útesech rostou. Profesor Nick Graham z univerzity v Lancasteru zmiňuje i rozdíl mezi rybami. Ty, co žijí u ostrovů bez krys, jsou prý na svůj věk mnohem větší a je jich mnohem víc. Zajímá vás podmořský život? Podívejta se na monstra z hlubin, ze kterých běhá mráz po zádech.

V korálových útesech žije třetina všech oceánských živočišných druhů. Podle profesora Grahama jde proto o ideální místo pro výzkum mořského života. Je tu ale i více hledisek - například ekonomické.

Útesy přitahují turisty a ekonomika na řadě ostrovů je na cestovatelích závislá. Množství turistů ale jejich ekosystém ničí také. Hlavním příkladem je plastový odpad, který se kolem atolů usazuje a postupně způsobuje smrt všech živočichů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Poznejte tiché kopačky včas. Několik varovných signálů, že váš partner vztah opouští

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...