Nejnebezpečnější sopky, které ohrožují miliony lidí na naší planetě

 Země a Příroda 
01. srpna 2018 10:17 / Jitka Jahodová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Yellowstonský supevulkán nemá onen známý sopečný kužel, ale charakterizuje jej tzv. kaldera Depositphotos
V antických dobách se považovaly sopečné erupce za boží trest. Dnes díky vědě víme, že tyto erupce jsou důsledkem zvýšeného tlaku rozžhaveného magmatu v zemské kůře. Jakmile překročí únosnou mez, magma se prodere na povrch a dojde k sopečnému výbuchu.

Kolem celé Země se táhne pás aktivních sopek. Pojďme se podívat na trojici těch nejnebezpečnějších.

Yellowstonská kaldera

Nachází se ve Spojených státech amerických. Horké, sirné prameny, gejzíry a na mnoha místech rozpálená půda, to jsou průvodní jevy aktivní sopečné činnosti v nejznámějším národním parku USA. Pod krásou Yellowstone se však skrývá smrtelné nebezpečí v podobě supervulkánu, který by v případě výbuchu ohrozil celý svět. Důsledky by byly opravdu katastrofální a zemřelo by přes miliardu lidí. Poslední exploze tohoto supervulkánu se odehrála před 640 000 lety. Vědci vyvracejí teorii o vzniku Yellowstonu. Více se dočtete zde.

Yellowstonský supevulkán nemá onen známý sopečný kužel, ale charakterizuje jej tzv. kaldera. To je obří dutina nehluboko pod zemí naplněná magmatem a připravená kdykoliv vybuchnout. Okamžitě by zemřelo 90 000 lidí a mrak popela by zcela zastínil Slunce. 

Chiltepe

O této sopce se příliš nemluví, ale patří na druhé místo v seznamu nejnebezpečnějších sopek světa. Je to zejména proto, že se nachází v těsné blízkosti hlavního města Nikaraguy. Je vysoká pouze 300 metrů, ale je součástí rozsáhlého vulkanického pole Apoyeque na poloostrově zasahujícím hluboko do moře. V případě výbuchu by hlavní část sopky vybuchla pod hladinou jezera, kterým je nyní kaldera zatopena a způsobila by mohutnou vlnu tsunami. Tato sopka vybuchuje v pravidelném cyklu 2000 let a poslední výbuch byl zaznamenán právě před 2000 lety.

Popokatepetl

Vrchol této aktivní sopky, která se nachází v Mexiku v nadmořské výšce 5452 metrů, pokrývá velký ledovec. Popokatepetl leží pouhých 56 kilometrů od hlavního města Mexiko City a v okruhu, který by masivní výbuch sopky mohl postihnout, žije asi 9 milionů lidí. O tom, že sopka patří k nejaktivnějším na světě, svědčí fakt, že od roku 1519 vybuchla už více než 20x. Naposledy to bylo v roce 2000 a výbuch si vyžádal evakuaci 41 000 lidí. Protože zde může kdykoliv dojít k neočekávanému výbuchu, je sopka střežena armádou a výstup na ni je zakázán.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky