Nejnebezpečnější sopky, které ohrožují miliony lidí na naší planetě
Kolem celé Země se táhne pás aktivních sopek. Pojďme se podívat na trojici těch nejnebezpečnějších.
Yellowstonská kaldera
Nachází se ve Spojených státech amerických. Horké, sirné prameny, gejzíry a na mnoha místech rozpálená půda, to jsou průvodní jevy aktivní sopečné činnosti v nejznámějším národním parku USA. Pod krásou Yellowstone se však skrývá smrtelné nebezpečí v podobě supervulkánu, který by v případě výbuchu ohrozil celý svět. Důsledky by byly opravdu katastrofální a zemřelo by přes miliardu lidí. Poslední exploze tohoto supervulkánu se odehrála před 640 000 lety. Vědci vyvracejí teorii o vzniku Yellowstonu. Více se dočtete zde.
Yellowstonský supevulkán nemá onen známý sopečný kužel, ale charakterizuje jej tzv. kaldera. To je obří dutina nehluboko pod zemí naplněná magmatem a připravená kdykoliv vybuchnout. Okamžitě by zemřelo 90 000 lidí a mrak popela by zcela zastínil Slunce.
Chiltepe
O této sopce se příliš nemluví, ale patří na druhé místo v seznamu nejnebezpečnějších sopek světa. Je to zejména proto, že se nachází v těsné blízkosti hlavního města Nikaraguy. Je vysoká pouze 300 metrů, ale je součástí rozsáhlého vulkanického pole Apoyeque na poloostrově zasahujícím hluboko do moře. V případě výbuchu by hlavní část sopky vybuchla pod hladinou jezera, kterým je nyní kaldera zatopena a způsobila by mohutnou vlnu tsunami. Tato sopka vybuchuje v pravidelném cyklu 2000 let a poslední výbuch byl zaznamenán právě před 2000 lety.
Popokatepetl
Vrchol této aktivní sopky, která se nachází v Mexiku v nadmořské výšce 5452 metrů, pokrývá velký ledovec. Popokatepetl leží pouhých 56 kilometrů od hlavního města Mexiko City a v okruhu, který by masivní výbuch sopky mohl postihnout, žije asi 9 milionů lidí. O tom, že sopka patří k nejaktivnějším na světě, svědčí fakt, že od roku 1519 vybuchla už více než 20x. Naposledy to bylo v roce 2000 a výbuch si vyžádal evakuaci 41 000 lidí. Protože zde může kdykoliv dojít k neočekávanému výbuchu, je sopka střežena armádou a výstup na ni je zakázán.