Nejnebezpečnější sopky, které ohrožují miliony lidí na naší planetě

Yellowstonský supevulkán nemá onen známý sopečný kužel, ale charakterizuje jej tzv. kaldera
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
01. srpna 2018 10:17 / Depositphotos
  1   0
V antických dobách se považovaly sopečné erupce za boží trest. Dnes díky vědě víme, že tyto erupce jsou důsledkem zvýšeného tlaku rozžhaveného magmatu v zemské kůře. Jakmile překročí únosnou mez, magma se prodere na povrch a dojde k sopečnému výbuchu.

Kolem celé Země se táhne pás aktivních sopek. Pojďme se podívat na trojici těch nejnebezpečnějších.

Yellowstonská kaldera

Nachází se ve Spojených státech amerických. Horké, sirné prameny, gejzíry a na mnoha místech rozpálená půda, to jsou průvodní jevy aktivní sopečné činnosti v nejznámějším národním parku USA. Pod krásou Yellowstone se však skrývá smrtelné nebezpečí v podobě supervulkánu, který by v případě výbuchu ohrozil celý svět. Důsledky by byly opravdu katastrofální a zemřelo by přes miliardu lidí. Poslední exploze tohoto supervulkánu se odehrála před 640 000 lety. Vědci vyvracejí teorii o vzniku Yellowstonu. Více se dočtete zde.

Yellowstonský supevulkán nemá onen známý sopečný kužel, ale charakterizuje jej tzv. kaldera. To je obří dutina nehluboko pod zemí naplněná magmatem a připravená kdykoliv vybuchnout. Okamžitě by zemřelo 90 000 lidí a mrak popela by zcela zastínil Slunce. 

Chiltepe

O této sopce se příliš nemluví, ale patří na druhé místo v seznamu nejnebezpečnějších sopek světa. Je to zejména proto, že se nachází v těsné blízkosti hlavního města Nikaraguy. Je vysoká pouze 300 metrů, ale je součástí rozsáhlého vulkanického pole Apoyeque na poloostrově zasahujícím hluboko do moře. V případě výbuchu by hlavní část sopky vybuchla pod hladinou jezera, kterým je nyní kaldera zatopena a způsobila by mohutnou vlnu tsunami. Tato sopka vybuchuje v pravidelném cyklu 2000 let a poslední výbuch byl zaznamenán právě před 2000 lety.

Popokatepetl

Vrchol této aktivní sopky, která se nachází v Mexiku v nadmořské výšce 5452 metrů, pokrývá velký ledovec. Popokatepetl leží pouhých 56 kilometrů od hlavního města Mexiko City a v okruhu, který by masivní výbuch sopky mohl postihnout, žije asi 9 milionů lidí. O tom, že sopka patří k nejaktivnějším na světě, svědčí fakt, že od roku 1519 vybuchla už více než 20x. Naposledy to bylo v roce 2000 a výbuch si vyžádal evakuaci 41 000 lidí. Protože zde může kdykoliv dojít k neočekávanému výbuchu, je sopka střežena armádou a výstup na ni je zakázán.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu