Pozoruhodná říše rostlin. Věděli jste, že umí komunikovat se savci?

 Země a Příroda 
08. srpna 2018 11:11 / Erik Toman
  0
📷
3 fotografie v galerii
Důkazů pro vzájemnou komunikaci rostlin už má věda dostatek Depositphotos
Stejně jako všechny živé organismy mají i rostliny své smysly. Mohou cítit, vidět, slyšet i reagovat na podněty, jen trochu jinak, než jsme zvyklí. Dokážou se orientovat v prostoru, vědí, kde je nahoře a kde je dole.

Nejsou sice tak upovídané, jako je tomu ve světě živočichů, ale nejsou tak pasivní, jak by se mohlo zdát. 

Důkazů pro vzájemnou komunikaci rostlin už má věda dostatek a dnes už s jistotou víme, že se navzájem dokážou varovat před nebezpečím a aktivně odrážet útoky škůdců. Kalifornským vědcům se podařilo prokázat i zatím nepoznaný způsob přenosu informací mez rostlinami pomocí elektrických impulzů, které signalizují změnou napětí. Je to prý podobné nervovému systému živočichů a dokáže to vyprodukovat zvláštní esence, které varují rostliny v okolí.

Nejrozšířenějším způsobem komunikace rostlin je vylučování těkavých esencí složitých látek, jakýchsi voňavých koktejlů, které nesou různé druhy signálů. Například kukuřice, která je napadená škůdcem, uvolní speciální oblak látek, lákajících vosy, které nakladou vajíčka do těl žravých housenek. Produkce těchto těkavých látek je velmi rychlým a spolehlivým způsobem předávání informací.

Rostliny mohou volat o pomoc

Když vdechujete vůni posekané trávy, vůbec si neuvědomíte, že jde vlastně o volání o pomoc.

Rostliny mohou odposlouchávat

Rostliny „slyší" chemické signály svých sester stejného druhu a ty jsou někdy podobné voláním o pomoc. V případě, že jsou sousední rostliny poškozeny útokem škůdců, začnou stupňovat svoji obranu a dokážou nebezpečný hmyz zlikvidovat. Příkladem může být pelyněk, který uvolňuje obranné bílkoviny, které odpuzují hmyz.

Rostliny brání své teritorium

Rostliny si v boji o své místo na slunci navzájem konkurují. Přitom používají nejrůznější způsoby boje. Například některé invazivní plevely uvolňují určité chemikálie, které jim pomáhají získávat živiny z půdy. Tytéž chemikálie ale likvidují původní traviny na stanovištích. Nicméně i tyto původní rostliny se dokážou bránit. Například kořeny lupiny vylučují kyselinu šťavelovou, která tvoří ochranou bariéru proti toxickým látkám plevelů a dokonce chrání rostliny ve svém okolí. O tom, jak se cpou masem "něžné rostliny", jsme psali před časem.

Rostliny umí komunikovat se savci

Tuto schopnost objevili vědci například u masožravých špirlic. Ty se naučily využívat echolokační systém netopýrů. Budují strukturu svých nadzemních částí tak, aby co nejvíce odrážela signály, které netopýři vysílají, aby vyhledali potravu. Netopýři pak nacházejí v láčkách rostliny sladký nektar, kterým se živí. Na oplátku rostlinám poskytují potřebné živiny v podobě netopýřího trusu. 

Rostliny se nedají jen tak ošálit

Pokud se domníváte, že rostliny začnou panikařit a rozesílat pachové signály do svého okolí, když jim například přetrhnete list, jste na omylu. Rostliny přesně vědí, kdy je ožírá hmyz, protože dokážou analyzovat jeho sliny. Dokonce poznají, jaký druh hmyzu je napadl a podle toho spustí jak svoji vlastní obranu, tak vyšlou signály do okolí, aby se na útok připravily i jim příbuzné druhy.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve