Tajemství delfínů, o kterém jste neměli určitě tušení

Asi se shodneme na tom, že delfíni jsou mimořádně roztomilí
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
03. srpna 2018 12:14 / Depositphotos
  3   1
Delfíni jsou učenliví, hraví a zdá se, že je vykonávání nejrůznějších lidských příkazů dokonce baví. Zároveň jsou velmi zvědaví a pověstné jsou i příběhy o jejich přátelství s lidmi.

Dnes přírodovědci znají 43 druhů delfínů, z nichž 38 druhů žije v mořích a pět z nich jsou tzv. říční delfíni. Pojďme se podívat na některá fakta, která jste o delfínech možná nevěděli.

Delfíni mají svou zvláštní loveckou strategii. Sevřou hejno ryb do kruhové pasti, z níž vyrážejí do středu jednotliví delfíni a vrhají se na uvězněnou kořist. Přitom se spravedlivě střídají tak, aby se stejnou měrou dostalo na všechny. Při pohybu a zejména při lovu vyrážejí “výkřiky“, jež se odrážejí od předmětů či kořisti ve vodě. Dokážou tak rozeznat vzdálenost, tvar i strukturu všech živých předmětů či organismů v okolí.

Dospělí delfíni spotřebují denně 10-15 kilogramů ryb. Přestože mají zuby, potravu nekoušou, ale hltají ji celou. Chybí jim totiž žvýkací svaly.

Podle nových poznatků byli delfíni v určité historické etapě suchozemská zvířata a teprve postupem evolučního vývoje se vrátili zpět o vody. Jejich ploutve jsou tedy vlastně zakrnělé nohy.

Přestože jde o vodního živočicha, delfína by dokázala utopit jediná lžíce vody v plicích. I když to zní zvláštně, k utopení člověka je zapotřebí 2x tolik vody. 

Delfíni neumějí automaticky dýchat ve spánku. Proto nikdy nespí. Vypnou pouze jednu polovinu mozku a ta druhá se stará o pravidelné dýchání. O cvičené kosatce, která dokáže opakovat lidskou řeč, jsme psali v jiném článku.

Delfíní sonar je tím nejlepším v přírodě a předstihuje sonar netopýrů i lidmi vytvořené sonarové přístroje. Dokážou rozlišit předměty velké několik centimetrů až na vzdálenost 3 kilometrů.

I když žijí většinou ve slané vodě, nikdy ji nepijí. Dokonce jsou na ni prý alergičtí. Tekutiny získávají jen z potravy. Ryby a další kořisti, které loví, jsou dostatečně nasycené sladkou vodou.

V zajetí někdy páchají sebevraždy. I přes vysokou inteligenci, nebo možná právě proto, u nich v zajetí dochází k těžkým depresím. Přestanou jíst nebo si dokonce rozbijí hlavu o stěny akvária.

A jak je to s jejich proslulou inteligencí? Koluje o ní spousta historek i ověřených svědectví, nicméně vědci jsou stále tak trochu skeptičtí. Zastánci delfíní inteligence nejvíce argumentují velikostí delfíního mozku a jeho velkou podobností s mozkem lidským. Svá tvrzení však opírají především o chování delfínů v zajetí. Odborné studie například zjistily, že delfíni jsou schopni se poznat v zrcadle, dokážou spolu inteligentně komunikovat, učit se a navzájem si sdělovat své zkušenosti. Vědci však tvrdí, že chování delfínů v přirozeném prostředí je značně odlišné. A zkoumat inteligenci u volně žijících delfínů je bohužel nákladné a obtížné, a tak doposud žádná ucelenější studie neexistuje.

Erik Toman | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Američané při výbuchu jaderné bomby na atolu Bikini neodhadli její sílu a zamořili tak obrovské území

Dům a zahrada

Vyrobte si originální kousky. Jak malovat na sklo a skleničky?

Cestování

Malý slovník udiček, na které lákají hotely své zákazníky. Na hvězdičky se při výběru rozhodně...

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu