Kdy a kde na vás může zaútočit žralok? Na co si dát největší pozor
Každoročně se po celé Zemi odehraje přibližně sedmdesát až sto útoků žraloků na člověka, z nich je zřejmě pět až patnáct smrtelných. Vědci, kteří se tomuto fenoménu věnují, přiznávají, že jejich čísla mohou být zcela zkreslená, neboť ne všechny útoky jsou zaznamenány.
V minulosti žraloci zřejmě zabili více lidí. Především proto, že neexistovala rychlá a účinná pomoc. I když smrtelných útoků je dnes méně, celkem jich mírně přibývá. Podle expertů za to nemůže zvyšující se agresivita žraloků, ale zvyšující se počet lidí, kteří se v mořích koupou.
Jak by se lidé měli chovat ve vodě? Především by se lidé neměli koupat, pokud mají i drobné poranění, které krvácí a nebrat si do vody třpytivé věci jako jsou náramky, řetízky, hodinky apod. Většina žraločích útoků na lidi se odehrává ve velmi mělké vodě, typicky na mělčině nebo mezi dvěma pruhy písku, které tvoří mělčinu.
Devadesát procent všech útoků na lidi se odehraje v oblasti do dvou metrů pod hladinou a 30 metrů od břehu. Žraloci se často zdržují a loví na rozhraní mělčin a hlubší vody. Na těchto místech totiž žije jejich přirozená kořist. Znáte předchůdce největšího žraloka, který kdy žil na naší planetě? Psali jsme zde.
Je nutno podotknout, že žraloci útočili na člověka odjakživa. Nikdy to však nebylo velké téma, protože útoky vždy byly velmi výjimečné. První vlna strachu ze žraloků se vzedmula po sérii útoků v červnu roku 1916. Paryby tehdy v oblasti New Jersey zabily čtyři osoby a jednu těžce zranily. O této události poprvé informovala vznikající masová média a právě tento útok se později stal základem slavného filmu Čelisti.
Je třeba si uvědomit, že úmrtí po útoku žraloka je celosvětově výrazně méně než třeba úmrtí po bodnutí včelou. Útok žraloka je ovšem pro sdělovací prostředky vděčné téma a publicita je obrovská. Daleko pravděpodobnější je možnost úmrtí třeba na chřipku, to však není téma na první stránky převážně bulvárních novin. Zranění po útoku této paryby jsou mnohem vzácnější než jiná zranění při koupání v moři. Je totiž pravda, že mnohem více stehů se vypotřebuje na zranění způsobená korály či lasturami, než na zašívání ran po útoku žraloka.