Přelomový výzkum. Nejčastější typ rakoviny odhalí jednoduchý test
Vědci z australské Edith Cowan University nyní oznámili, že vyvinuli a úspěšně vyzkoušeli test, který odhalí rakovinu kůže už v jejím raném stadiu, a to z jediného odebraného vzorku krve. Úspěšnost nové metody, která je první svého druhu a jejímž cílem je odhalit nádor ještě předtím, než se stane smrtícím, dosáhla přitom na testovacím vzorku 200 pacientů úrovně 81,5 %.
V současnosti lékaři přítomnost melanomu objeví jen při vizuální prohlídce lidského těla. Při podezření pak odeberou vzorek a prozkoumají ho laboratorně. Melanomy se ovšem šíří tělem dost rychle a rychlost jejich odhalení je proto pro úspěšnou léčbu klíčová. I pokud je kožní nádor zhoubný, je-li diagnostikován v raném stadiu, pak se naděje na přežití pohybuje mezi 98-99 %.
Pokud se ovšem začne šířit dál do kůže, pravděpodobnost přežití rychle klesá. Nejčastěji onemocní lidé ve věku 55 až 59 let. Prvními příznaky jsou změny (barva, tvar, velikost) na mateřských znaménkách na kůži. U melanomů je prokázána jednoznačná souvislost s přílišným opalováním, solária nevyjímaje. Jak dlouho provází lidstvo rakovina? Více se dozvíte v jiném článku.
Převratný test je založený na jednoduchém principu. Nehledá samotné nádory, ale diagnostikuje protilátky, které proti melanomům náš imunitní systém už od okamžiku jejich vzniku vytváří. Zní to sice jednoduše, ale ve skutečnosti šlo o nesmírně náročný výzkum. Vědci totiž museli analyzovat 1627 proteinů, z nich po několika letech práce vybrali 10, které nejlépe naznačují přítomnost melanomu v těle.
Klinické testy ale musí ještě minimálně dva roky pokračovat. Teprve po uplynutí této doby bude možné novou metodu používat. Autoři studie doufají, že bude pro pacienty dostupná už během pěti let.