Země odráží méně slunečního světla. Vědci nevědí, zda jde o krátkodobý výkyv, nebo trend značící hrozbu
Země odrazí zhruba 30 procent slunečního světla, které na ni svítí. Philip Goode, astrofyzik z observatoře Big Bear v Kalifornii, ovšem na základě alanýzy provedené s pomocí teleskopů v období let 1998 až 2017 zjistil úbytek tohoto odraženého světla.
Odrazivost se na základě pozorování světla, které přiletí od Slunce a od Země se zase odrazí na Měsíc, snížila o 0,5 procent.
Zda jde o trend se teprve uvidí
Velká míra tohoto poklesu byla zaznamenána v posledních třech letech. „Zda jde o dlouhodobý trend, se ještě uvidí,” zmínil Edward Schwieterman, planetární vědec na Kalifornské univerzitě v Riverside.
Souviset s tím také může úbytek mořského ledu v Arktidě a ledu na souši, který pomáhá světlo zpět do kosmu odrážet a brzdit globální oteplování. Když totiž ledová pokrývka ubývá, nedokáže absorbovat tolik záření.
Pokud by šlo o pravidelný trend, neodražené, absorbované záření bude směřovat k dalšímu oteplování oceánů a tání ledovců, což utvoří začarovanou smyčku oteplování. Psali jsme také: Zamrzlá jezera tibetské plošiny paradoxně okolí oteplují. Působí totiž jako čočky, které teplo akumulují.
Zdroj: Geophysical Research Letters.