Jantar z křídy vypráví příběh o pavoučím mateřství. Je to jeho první fosilní důkaz
Mateřská péče u pavouků, k níž se počítá také hlídání vaječných váčků, je v dnešní době běžná. Některé druhy jsou dokonce tak daleko, že svá mláďata ošetřují.
Jelikož je tohle chování tolik rozšířené, vědci se domnívali, že se vyvinulo u pavouků dlouho před obdobím křídy, které začalo zhruba před 145 miliony let.
Vědci nyní mají v rukou první fosilní důkaz o mateřské péči u pavouků. Jedná se o ztvrdlý jantar starý 99 milionů let. V něm byl uvězněn pavouk hlídající své potomstvo.
První opravdový důkaz
Jantar je první fosilní důkaz o rodičovské péči u pavouků v dávné historii Země. Pavouci v jantaru patří do dávno vyhynulé rodiny Lagonomegopidae. Ti se vyznačovali velkýma, reflexníma očima.
Když se mláďata vylíhla, samice se s nimi na stromě vydala na lov hmyzu, myslí si vědci. Pavouci se však přilepili k míze, která na ně také mohla stékat.
Ve třech kusech jantaru byly objeveny desítky týdenních pavoučků. Jelikož jsou pavouci samotáři, je nepravděpodobné, že by se nejednalo o mláďata. Ta se po vylíhnutí rozhodla zůstat se svou matkou, za což zaplatila životem.
Krvavé jantary
Analýza fragmentů jantaru ukazuje, že k incidentu došlo někdy v polovině křídy. Paleontologové však musejí brát v potaz samice s většími, staršími potomky. Případné nálezy starších pavouků mohou vést k mnohem starším záznamům o mateřství mezi pavouky.
Někteří paleontologové mají spadeno i na jantary z Myanmaru, konkrétně na jeden vykopaný v roce 2017, na něhož požadují moratorium. Kolem nich ale panuje kontroverze, protože jsou vykopávány v nelidských podmínkách v dolech, přičemž pomáhají financovat různé militantní skupiny. Psali jsme také: Věděli jste, že existuje pavouk, který si ho po spáření se samičkou ukousne?
Zdroj: The Royal Society.